Служебният министър на околната среда и водите Ирина Костова отмени решението си да няма екологична оценка на плана за управление на Национален парк "Пирин", съобщиха от пресцентъра на ресорното ведомство.
Костова прие в министерството представители на медиите и на протестиращите пред ведомството за кратко изявление по повод решенията й за екологичната оценка на проекта.
„Поради големия обществен интерес през последните дни и след много заседания и консултации с експерти и директори на дирекции в МОСВ реших да отменя решението си да не се извършва екологична оценка на актуализирания План за управление на Национален парк „Пирин“, каза Костова.
Тя подчерта, че взетото от нея решение на 1 март е законосъобразно, но го отменя по целесъобразност.
„След обществения отзвук личното ми мнение е, че трябва да бъде извършена екологична оценка на Плана“, каза още Костова.
Действията на министъра дойдоха малко след като от Министерството обявиха, че ще бъде отменено решението за предварително изпълнение на Плана.
Президентът Румен Радев пък заяви, че според него решението на МОСВ да не се прави екологична оценка на проекта е прибързано.
В 18 ч. днес в София започна протест в защита на Пирин, като основното искане беше именно отмяна на решението на Костова да няма екологична оценка на плана. Вижте снимки от протеста в галерията


Мачовете и спортът по ТВ днес (22 август)
Виц на деня - 22 август
Времето във Варна на 22 август 2026
Спасителите предупреждават плажуващите: Eдна грешка може да струва живот
Честваме паметта на свети мъченик Агатоник и на другите християни с него
Тръмп иска възобновяване на диалога с Ким Чен-ун. Какви са целите му?
Продажбите свалиха златните запаси на Русия до най-ниското ниво от 2020 г.
Биткойн приближава $80 000 след най-голямото седмично рали от три години
Търговските преговори между САЩ и Канада се провалиха
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Защо автомобилните брони вече не предпазват
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Ще живеем ли по-дълго, ако променим часа на първото хранене?
Мегън Маркъл се завръща към актьорството
Бури и проливни дъждове причиниха щети в Германия
Помирението е далеч: Хари се връща в родината, ни вопъл от Уилям