Ако някой си мисли, че Microsoft ще се задоволи с посредствено място на пазара на смартфони, би трябвало да погледне към последните представяния на компанията в навечерието на Ifa.
Компанията представи три нови смартфона от серията Lumia, аксесоари за безжично зареждане и голяма актуализация на софтуера, като с това показа, че действа по-скоро като водещ актьор на пазара.
Новите Lumia 830 и Lumia 730 се обръщат директно към конкуренцията, докато мобилните аксесоари – безжичната зареждачка и screencasting донгъл за устройства от сериите Lumia и Surface ще дадат на собствениците им повод за хвалби.
И предстоящата актуализация на софтуера за Lumia "Denim" е добре дошла изненада. Denim обещава да направи цифровия помощник Cortana по-отзивчив с активно слушане.
Продуктите на Microsoft, а не тези на партньорските компании, ще са топ приоритет, заяви Ифи Маджид от поделението за устройства на Microsoft.
"Достъпният" флагман Lumia 830 бе сравнен с iPhone 5s и Galaxy S5, като, разбира се, е доста по-евтин – ще се предлага за около 330 евро. Компанията представи и т. нар. selfie-friendly Lumia 735, както и Lumia 730, вариант на 735 с две SIM карти, който ще се предлага на определени пазари. И трите телефона ще са налични до месец.
И така, Lumia 830 е "достъпен флагман", а с цената му от 330 евро ще се конкурира с iPhone 5s, който още се продава за около 600 долара на редица пазари. Новият Lumia 830 изглежда като смес от дизайна на Lumia 930 (тест) и Lumia 1020 (тест). Той идва с 5-инчов екран с резолюция от 1280 на 720 пиксела. Има опция за безжично зареждане и сменяема батерия, както и слот за microSD карта. Чипът е 1.2GHz Snapdragon 400, има 1GB рам памет и 16 GB място за съхранение и сменяема 2,200 mAh батерия.
Телефонът е доста тънък – само 8,5 мм и тежи 150 грама. Microsoft е вградила своя SensorCore, който представлява сензор за запис на физическата активност чрез Bing Health и Fitness app.
Но голямата гордост за снимките. Апаратът има 10MP PureView камера с оптична стабилизация. Microsoft обаче е взела странно решение за предна камера с едва 1MP.
Селфитата обаче стават приоритет на Lumia 735/730. Те са снабдени с 5MP предни камери за добри селфита и обаждания по Skype, а в добавка Microsoft подарява три месеца безплатен абонамент за разговори по Skype по целия свят. Отзад камерата е със сензор 6.7MP f/1.9.
Lumia 735 е с 4,7-инчов дисплей, 1280x720 OLED екран, 1GB рам памет; 8GB вътрешно пространство и двуядрен процесор Qualcomm Snapdragon 400 с тактова честота 1.2GHz, както и 2,200 mAh батерия, която може да се сменя. included. Lumia 735 с възможност за LTE ще се предлага за 219 евро.
Всичко по-интересно от изложението ще научите от специалния пратеник на Investor.bg в Берлин Бойчо Попов благодарение на Vivacom.


Днес времето остава дъждовно
Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Внук на легендата Мърков стана европейски шампион по борба
Куба остана напълно без дизел и мазут
Премиерът свиква среща за овладяване на цените
Слънчево време днес, но на места ще превали