Идеята на мексиканския милиардер Карлос Слим за 3-дневна работна седмица би била трудно приложима в България. Проста сметка показва, че ако бъде въведена, българите би трябвало да се пенсионираме на 79 години, казва икономистът Десислава Николова от Института за пазарна икономика пред в. "24 часа".
В момента средната възраст, на която хората у нас се оттеглят от пазара на труда, е малко над 62 г. Ако приемем, че стандартният трудов живот е около 40 години, загубата на 2/5 от този трудов живот, или около 16 години, при 3-дневна работна седмица, означава, че тези 16 години ще трябва да се доработят след тази възраст. С други думи, ще трябва да ги добавим към днешните 62,3 години, на които обикновено хората се пенсионират. Така погледнато, възрастта за пенсиониране ще скочи реално до 79 години - пределна възраст, която се свързва с продължителността на живота в България, показва изчислението на икономиста.
Спорно е дали 79-годишните масово биха били пълноценни участници в трудовия живот. Отделни хора на тази възраст сигурно са работоспособни, но в масовия случай вярно е по-скоро обратното.
Ако се въведе 3-дневна работна седмица и възрастта за пенсиониране се удължи още, това означава създаване на още по-силен стимул хората да търсят вратички да се пенсионират по-рано. И в момента такива прецеденти съществуват - много хора успяват да намерят начини да се пенсионират по-рано от официалната възраст, извоювайки си т.нар. инвалидни пенсии. Такива са около една трета от новите пенсионери всяка година.
Ако погледнем пенсионната ни система, и днес в нея дефицитът е около 50%, а въвеждането на тридневна работна седмица би означавало допълнителен удар върху нея. В момента и при 5-дневна работна седмица, ако искаме да намалим този дефицит, възрастта за пенсиониране трябва да расте.
Няма проблем обаче хората в отделни браншове, фирми, трудови отношения да се договарят помежду си колко точно да трае работната седмица, колко да са работните дни в нея, какво да е заплащането. Такива договорки биха могли да се комбинират с втора работа и други гъвкави варианти. Но ако става дума за официално регламентирана работна седмица, не мисля, че тридневната може да се приложи у нас, защото ще повлече след себе си масово пенсиониране, казва Николова.
Тридневната работна седмица е красива перспектива, която обаче може да се отнесе към развити страни като Япония или САЩ, където продължителността на живота е по-голяма. За да се приложи у нас, би трябвало да минат десетки години.
Карлос Слим разви пред Bloomberg идеята, че хората трябва да работят три дни в седмицата. Слим се ръководи от бизнес логика. Според него радикалното съкращаване на работната седмица ще доведе до отварянето на нови работни места и ще осигури по-голяма динамика на бизнеса. Ако хората бъдат свободни 4 дни в седмицата, това не само ще повиши качеството на живота им, но ще доведе и до по-голям растеж на туризма, развлекателната индустрия, културата, спорта и образованието.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?
Предстоят най-скъпите летни екскурзии
преди 9 години За какво въобще печатите глупости ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тази статия не е ориентирана към нашата действителност. Тук средно се работи по 6 дни в седмицата, а ти плащат 3-те и респективно за тях ще получаваме и пенсия "живот и здраве" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тази статия не е ориентирана към нашата действителност. Тук средно се работи по 6 дни в седмицата, а ти плащат 3-те и респективно за тях ще получаваме и пенсия "живот и здраве" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години На Десислава искам да й разкажа един виц пародия на рекламата на шоколад "Своге":Пробва швейцарски технолог-специалист по шоколади, шоколад "Своге" и казва: "Швейцраски е, нали?"Глас зад кадър: "Не. Български, от Своге!"Швейцарския екпсерт: "Да се е... в експерта"Та Десислава, чувала ли си лафа "Думам ти дъще, сещай се снахо"... отговор Сигнализирай за неуместен коментар