Днес българската фирма „Жоси” и кувейтските National Real Estate Со и Sultan Center подписаха договор за строеж на завод за производство на млечни продукти в безмитната зона на Кувейт.
В строителството на завода ще бъдат вложени минимум 5 млн. долара, уточни за Investor.bg Георги Георгиев, съсобственик на „Жоси”. Самото строителство се предвижда да започне в началото на 2007 г., уточни той.
Първият етап от инвестицията предвижда старта на цех за саламурени сирена, който ще има капацитет за преработка на 25 тона сурово мляко на ден. Вторият етап включва изграждането на цех за жълти сирена.
Всички суровини ще се внасят като полуфабрикат от България, откъдето ще бъдат доставени и машините за преработка на саламурени сирена.
Фирма „Жоси“ е създадена през 1995 г. в София. Компанията произвежда над 10 вида млечни продукти - саламурени сирена и кашкавал от краве, овче и козе мляко, пушени сирена и кашкавали, топени сирена. Фирмата е сертифицирана за износ в Европейския съюз, САЩ и Канада, като също така изнася продукти от козе мляко за ЕС.
Партньорите от кувейтска страна са две дружества с един и същ собственик. National Real Estate Со е една от петте най-влиятелни компании в региона, която управлява безмитната зона в столицата Кувейт, а другото - Sultan Center е компания майка на три други сдружения, които са действащи не само в сферата на хранителната индустрия, но и в телекомуникациите, текстила и ресторантьорството.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара