Със 165 гласа „за“, 6 „против“ и без въздържали се Народното събрание (НС) преизбра Иван Искров за управител на БНБ с мандат шест години.
Предвижда се новият мандат да започне да тече от 10 октомври тази година, когато свършва сегашният мандат на Искров като управител на централната банка.
Вносители на предложението са председателите на ПГ на Коалиция за България и на ПГ на НДСВ - Ангел Найденов и Пламен Моллов, заедно с Йордан Цонев от ДПС.
Според Закона за БНБ изборът на управител на централна банка се извършва не по-рано от три месеца и не по-късно от два месеца преди изтичането на мандата. Ето защо според Веселин Методиев от ДСБ преизбирането на Искров на толкова ранен етап е „против закона“. Той уточни, че проблемът не е в личните качества на Искров, а принципен.
От Коалиция за България контрираха, че срокът е само инструктивен, още повече че започва да тече от 9 юли, когато няма да има орган, който да извърши този избор.


Подробности за катастрофата във Варна: Дете е в болница, единият водач е бил дрогиран
Пактът за миграцията и убежището влиза в сила от утре
ВМС тренира противодействие на морски и въздушни дронове край Варна (СНИМКИ)
Парк-музей "Владислав Варненчик" се превръща в място за забавления, творчество и игри за Деня на бащата
Черно море с първо лятно попълнение
Това не е футболът, който Америка си представяше
Coface: Фирмените фалити в България и региона ще растат плавно
Керемедчиев: Посредникът Пакистан може да бъде въвлечен във войната в Залива
Феновете на Мъск са ясни: Колкото повече, толкова по-добре
САЩ връщат $22 млрд. от мита, занулявайки месечните приходи
Опит за изгонване на шефа на Honda завършил с неуспех
Шефът на BYD: До 5 години ще изпреварим Toyota по продажби
Mazda откри проблем с чуждите хибриди
Милиард нарушения: Глобите за телефон зад волана не работят
Какво се случи с хилядите коли на VW, зарязани след Дизелгейт
Кола се удари в спрял бетоновоз на пътя Костинброд – Гинци
Петрова-Чамова: С Муцунски говоря на български и се разбираме чудесно
България загуби една позиция в ранглистата на ФИФА
Световно първенство с вкус на eкзотика: Популярен столичен ресторант мести кухнята си под небето на Mondial Camp
Обновяването е в ход! Борисов търси нови умове за лидери в партията