Бизнес перспективите в Германия неочаквано се влошават през ноември, сочат нови данни, цитирани от Bloomberg.
Индексът на очакванията на института Ifo спада до 90,6 пункта през ноември от 91,6 пункта през предходния месец. Анализатори, анкетирани от Bloomberg, прогнозираха стойност без промяна.
В същото време показателят за текущите условия леко се повишава.
„Компаниите оцениха настоящата си ситуация като малко по-позитивна“, коментира директорът на Ifo Клеменс Фуст. „Въпреки това те са песимистично настроени, че възстановяване ще настъпи скоро“, добави той.
Данните подчертават съмненията относно плана на правителството да възстанови растежа чрез инвестиции в инфраструктура и отбрана. Докато Германската централна банка и повечето други институции очакват производството да се увеличи през четвъртото тримесечие след волатилна 2025 година, някои наскоро понижиха прогнозите си.
Икономическите съветници на канцлера Фридрих Мерц този месец намалиха прогнозата си за растеж за следващата година до под 1%, като предупредиха, че правителството трябва да гарантира, че разходите са насочени към допълнителни и продуктивни инвестиции. В противен случай възможността да се решат дълбоко вкоренени проблеми и да се възстанови дългосрочен растеж може да бъде пропиляна, заявиха те.
Проучване на S&P Global, публикувано миналата седмица, показа, че бизнес активността продължава да нараства през ноември, но със забавяне спрямо предходния месец.
Европейската комисия (ЕК) заяви миналата седмица, че очаква Германия да сложи край на дългия период на стагнация следващата година. Въпреки че американските мита и глобалната несигурност ще продължат да оказват натиск върху износителите, икономиката би трябвало да се възползва от увеличените инвестиции и частното потребление през следващата година.


Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Продължава издирването на Ивана от Дупница две години след изчезването й
Голямо задръстване близо до Варна заради катастрофа
Радан Кънев с остра атака срещу кабинета на Румен Радев
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Украйна атакува ирански кораб, ударът нямало да остане без отговор
България има находища, които да обезпечат газа на Европа поне за 100 години?
Тайната на Амал Клуни за перфектна фигура
Застреляха нападателя, който уби човек и рани 29 души на прайда в Берлин
България е с пет медала от Световното по карате в Румъния