IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пазарът на петрол - всички страдат, но никой не отстъпва

Докато ОПЕК и Русия коментират евентуално сътрудничество заради ниските цени на петрола, Саудитска Арабия говори за инвестиции

20:53 | 27.01.16 г. 13
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Високопоставени представители на ОПЕК и руската петролна индустрия отново пуснаха неясни коментари за възможни общи действия с цел преодоляване на най-лошото свръхзасищане на пазарите за петрол от десетилетия. В същото време Саудитска Арабия сигнализира решимостта си да остави пазара да се балансира сам, коментира Ройтерс.

Последният обмен на коментари подчерта засилващия се натиск на цените от 30 долара за барел върху финансово затруднените страни като Русия. В същото време обаче това явно не накланя значително везните към съгласувани действия за обръщане посоката на цените - идея, многократно споменавана, но отхвърляна вече над година.

В Лондон генералният секретар на ОПЕК Абдуллах ал-Бадри заяви, че останалите производители трябва да работят заедно с групата, за да се справят с нарасналите глобални резерви и цените да се възстановят, в крайна сметка повтаряйки дългогодишната позиция на ОПЕК, че картелът ще обмисли намаляване на производството, само ако и другите се включат.

Москва, която се разглежда като съществен елемент на всяко потенциално споразумение за добива, досега отказва сътрудничество, заявявайки, че полетата ѝ и климатичните условия са различни от тези в Персийския залив, макар че цените от под 30 долара за барел са доста под нужното за рентабилност.

Но след като валутата на страната се срина до рекорден минимум миналата седмица, а и през следващите две години предстоят парламентарни и президентски избори, натискът върху Кремъл за защита на държавните приходи и недопускане на масово обществено безпокойство нараства.

„Практиката за запълване на пазара с евтин петрол на всяка цена е погрешна – половин година или година по-късно той може да бъде продаден на двойно по-висока цена“, казва Леонид Федун, вицепрезидент на Лукойл, вторият най-голям производител на петрол в Русия.

Миналата седмица ръководителят на руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев, който не контролира руските петролни политики, заяви на конференцията в Давос, че един ден Русия може да се сътрудничи с ОПЕК – не сега, но когато пазарите се ребалансират – след година или повече.

Коментарите представляват отдалечаване от предишната позиция, при която руският енергиен министър на няколко пъти заяви, че може да говори с ОПЕК, но не вижда причина за изкуствено намаляване на производството.

Много наблюдатели на Кремъл казват, че евентуална сделка ще зависи едностранно от руския президент Владимир Путин. Той обаче вижда петрола като малка част от пъзела, включващ още диалог със Запада и Саудитска Арабия по войната в Сирия, както и по санкциите срещу Русия, наложени от Запада заради намесата ѝ в Украйна.

Петролните трейдъри явно не взимат под голямо внимание коментарите от понеделник, като суровият петрол възстанови стръмния си спад тази година след двудневно възстановяване, поевтинявайки с 5% до около 30 долара.

Няма признаци за промяна на позициите и на Саудитска Арабия, заради която Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) реши в края на 2014 г. да фокусира стратегията си към защита на пазарния дял, а не на цените.

Председателят на държавната петролна компания Aramco Халид ал-Фалих заяви, че продължава да инвестира в производството въпреки дълбоките съкращения на разходите в по-голямата част от индустрията. Според него пазарите вероятно скоро ще наложат баланс с „умерени“ цени на петрола.

„Добре документирано е, че Саудитска Арабия е производителят с най-ниски разходи“, каза той пред журналисти. „Имаме мащаб, способности, технологии, които ни позволяват да поддържаме ниските си разходи“.

Последна актуализация: 20:53 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 2
marto76
преди 8 години
И в България е така! Откакто Цветан Василев успя да открадне "Петрол" от Митко Събев, а след това си източи пирамидата - имаме трус и в цената на петрола и при нас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 0
khao
преди 8 години
аа що? на мен ми е екстра да сипвам по евтино :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 8
крас
преди 8 години
РАШКИТЕ ВОДИХА НЕПОСЛЕДОВАТЛНА И ДВУЛИЧНА ПОЛИТИКА СПРЯМО ИРАН!!Обещаваха им ракети и ядрени централи и в същото време СЪОБРАЗЯВАЙК се с наложените на Иран санкции отлагаха във времете изпълнението на договореностите!!РЕЗУЛТАТА: По време на визитата на Си Цзинпин в Техеран на 23 януари са били подписани 17 двустранни договора. Китайците ще строят две атомни електроцентрали в Иран, а срещу това ще получават дългосрочно ирански петрол втечнен газ!!!ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ, ЧЕ КИТАЙ НАЕ КРАЛСКИЯ ФЛОТ ЗА ПРЕНОС НА ВТЕЧНЕН ГАЗ ЗА СРОК ОТ 20 ГОДИНИ!Вече е ясно защо китайския самолетоносач се базира не в Сирия, а в Ормудския пролив!Голям губещ освен РУСИЯ, ще е и САЩ с неговия ПЕТРОДОЛАР!Подобни на договора с Иран са и тези които Китай подписа и с Венецуела където държи добива на горива!От политиката на конфронтация, която водят САЩ и Русия една спрямо друга печели КИТАЙ, който освен евтини горива си осигури и огромния ИРАНСКИ ПАЗАР!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още