Промените в парадигмата са склонни да се случват бавно и след това всички наведнъж. Това е урокът, който си взех от последните пазарни сътресения. Както писах миналата седмица, изненадата е само, че сътресението не дойде по-рано, посочва Рана Форухар в материал за Financial Times.
Експертите може би свързват най-лошия спад на индекса Dow Jones за годината с последните инверсии на кривата на доходността в САЩ (исторически предшественик на рецесиите), но основните симптоми за болест в световната икономика са налице отдавна. Въпросът беше кога пазарите ще оставят настрана самодоволството, породено от десетилетието на ниски лихвени проценти и парична експанзия на централните банки, и ще приемат тази нова реалност.
Имайте предвид, че от януари 2018 г. във всяка голяма икономика, с изключение на Индия, се наблюдава влошаване на индексите на мениджърите по доставките. Тези индекси са един от най-добрите водещи индикатори за икономическите условия в производствения сектор, който определя цялостната икономическа дейност. Забавянето в еврозоната е драматично, особено на места като Италия и Германия, където икономиката сега официално се свива.
Както стратегът Луис-Винсънт Гейв от Gavekal посочи в бележка за инвеститорите, „отпечатъците на много виновници могат да бъдат открити“ в проблемите на производствения сектор - от автомобилостроенето, изправено пред структурни предизвикателства, през фиаското на Boeing 737 Max и неговото въздействие върху глобалните вериги за доставки, до липсата на нови големи продукти в технологичния сектор, ниските корпоративни инвестиции, слабия енергиен сектор и икономическото забавяне в Китай. Достатъчно е да настъпи един голям фалит по държавен дълг или каскада от корпоративни банкрути, за да видим пазара в свободно падане
Политиката, разбира се, не помогна. Но отново трябва да се каже, че нито едно от последните събития не беше много изненадващо. Вземете Аржентина, която претърпя 48-процентен пазарен спад в рамките на един ден през миналата седмица, след като на първичните президентски избори перонистката опозиция поведе. Въпросът е защо инвеститорите са толкова шокирани да открият, че страна, която фалира серийно, ще се люшне наляво.
Това повдига други въпроси. Какво може да се случи в Обединеното кралство, ако Джеръми Корбин поеме властта на избори преди или след Brexit без сделка? Какво бъдеще вещае бурната политика в Италия? Какво може да бъде въздействието на победа на Елизабет Уорън или Бърни Сандерс в предварителните президентски избори в САЩ? Както скорошна бележка на 13D Global Strategy and Research посочва, подобни събития „биха се вписали идеално в цикъла на трансформация от натрупването на богатство към неговото разпределение“, което вярвам, че ще бъде най-голямата икономическа промяна в живота ни.
Защо тази нова реалност отнема толкова време, за да настъпи? Защото прекарахме десетилетия в старата реалност, тази след Бретън Уудс, неолибералната. Безпрепятствената икономическа глобализация и годините на лесна парична политика подкрепиха цените на активите и дадоха превес на капитала пред труда, привидно за неопределено време. Нашите сетива бяха притъпени от трилионите долари, освободени от централните банки, от алгоритмични програми за търговия, които купуват на дъната и по този начин намаляват чувството за дългосрочен политически риск, и от рекордното пасивно инвестиране.


Дете падна в шахта в София
Златото падна под 4000 долара за тройунция за първи път от ноември
Радев: Българската екзархия в Истанбул е ключова за съхраняването на националната идентичност
Нестеров стигна четвъртфинал в Пловдив
Палмите в центъра на Варна са сред най-студоустойчивите растения в света
САЩ и Катар: Правилата на ЕС за метана застрашават енергийната сигурност
Бюджет 2026 - 5,7% дефицит, нарастване на дълга и по-високи осигурителни прагове
Франция отчете най-горещите ден и нощ в историята си
Водещ производител танкове се готви за IPO във Франкфурт и Париж
Роботакситата вече са реалност - кои са лидерите в сектора
Най-новото творение на Mercedes-Maybach е забележителна суперяхта
Стар Blazer срещу Blazer EV или как се разви безопасността за 30 години
Защо на някои кръгови има светофар
Шеф във Ferrari напусна след дебюта на Luce
Банан на колела е най-спираната за проверка кола
Уютен дом със скандинавски интериор
ГЕРБ: Предлагат ни бюджет от времето на Жан Виденов
ЦСКА взе Стефано Сенси, бивш играч на Интер
Като морска сирена: Лесни летни прически, които ще обикнете
преди 6 години Чета коментарите и забелязвам, че никой не вярва на внушенията, които прави статията. "Вервайте" бе!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години След като титаните на мисълта знаят, че ще има криза, значи нещата ще се случат по начин който не очакваме!Кризите никога не се повтарят и винаги са изненадващи за повечето хора!;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Американската империя днес прилича на ссср в края на 70-те и 80-години. Днес САЩ е напълно превзет напълно от инфлацията, корупцията и социализма... В днешен САЩ унищожаването на икономиката и ограбването на средната класа и бедните е превърнато в държавна политика т.е. 2% инфлация на година е целта на т.н "парична политика", а това нещо е синоним на легализиран грабеж. Даже според основателите на САЩ Джордж Вашингтон, Бенджамин Франклин т.н. "парична политика" е трябва да бъде забранена от закона и тя е забранена конституционно. Да колкото и да е абсурдно човекът на банкнотата от 100$ е известен съм своята абсолютна непоносимост към инфлацията и "паричната политика". Корупцията в САЩ може да се види даже от Космоса, банкери и оръжейни бизнесмени и технократи са превзели властта напълно и са я напълнили с верни на тях слуги. Социализмът в САЩ днес вече не е срамен и най-различни *** и марксисти като болшевика бърни сандърс(който е прекарал медения си месец в москва по времето на комунизма), яловата и злобна неграмотница елизабет уорън, тежкия комунист възпитаник са сол алински джо байдън са кандидати за президент 2020. Тези са подобни на перестройчиците в ссср и ефекта от тях ще е същия... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години верно е, от днес ще слушам само теб и другите тръмписти/джонсевисти :D ... .... и ако не си рус, да се изрусиш ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години чиба е реланиум отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Статията съдържа откровени лъжи. Харчовете не притъпяват никакви проблеми и не решават никакви проблеми, а точно обратното. Обяснението за това е много просто 2% инфлация на година нанася 10 пъти по-малко вреда на икономиката от 20% инфлация на година т.е. харчовете нанасят същата вреда за дълъг период от време, която би била нанесена ако те са направени за кратък период. Тази вреда е елементарно да се забележи - спекулативни балони навсякъде във всеки сектор на икономиката с най-различна големина и с различна волатилност, която често е абсолютно непредвидима - точно като бутилка с нитроглицерин, не е ясно кое разклащане ще доведе до взрив на нещата. За да не забележиш огромната вреда от т.н. "inflation targeting" или минимална инфлация в подрепа на растежа трябва или да си злонамерен или да си много глуп***в. Най-голямото от тези всичките безумия е борбата срещу нормалните рецесии, които се случват на всеки 4-6 години и продължават средно 2 години с допълнително харчове и евтино кредитиране... Това е все едно алкохолик да се лекува с вдигане на дозата от пиячка... Естествено, че е въпрос само на време цирозата да убие алкохолика и безконтролна хиперинфлация да унищожи по-голямата част от икономиката... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години В световната икономика има големи диспропорции:....един патрон е 80 ст., а валерианът два лева! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Щях да се учудя ако Путин не е виновен :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години поредната блъвотевина, която няма да познае отново. животът стане много лесен напоследък. преди беше трудно да изкажеш позицията си, защото социалистите и те имаха разумни аргументи. напоследък обаче цялата плеяда социалисти/либерали/комунисти/путинисти/блумбергисти, так дальше, бълват такива невероятни глупости и празни предсказания, че просто човек трябва да провери източника на информация и да реши - фейк нюз, лъжовна новина.благодаря на всички социалисти/затоплисти/путинисти/либерали, вече не ми се налага да чета дълги и скучни материали от тях, джъст - игноор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар