IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Президентът даде на Конституционния съд увеличените съдебни такси

Затрудненото обжалване на административните актове е отказ на гражданите от правосъдиие, посочва Румен Радев

11:20 | 18.09.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд с искане да бъдат обявени за противоконституционни и за несъответстващи на международни договори отделни разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

В аргументите на държавния глава се напомня, че публичността на съдебните заседания е съществен принцип на правораздаването, затова е прогласен от Конституцията.

Правото на всеки човек на публично разглеждане на неговото дело е изрично посочено във Всеобщата декларация за правата на човека, в Международния пакт за граждански и политически права, в Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи, се посочва в изявлението на Румен Радев, разпространено от пресслужбата на президентството.

Държавният глава е категоричен, че с предложените промени този основен принцип за публичност и прозрачност се превръща в изключение, защото с промените в АПК се въвежда принципът на закрити заседания по дела, подсъдни на тричленни състави на Върховния административен съд като втора инстанция. Според него това е нарушение на Конституцията и на посочените международни договори.

Президентът оспорва и въведените правила за родовата и местната подсъдност по административни дела, които създават препятствия пред правораздаването за гражданите и организациите, защото не осигуряват по-лесен, по-бърз и по-евтин достъп до правосъдие. Поради това те не съответстват на принципа на правовата държава и на правото на защита.

В искането се подчертава, че видът и размерът на съдебните такси трябва да са част от гаранциите за достъп до правосъдие и за пълноценно реализиране на правото на защита. Но в него се посочва, че размерите на таксите не съответстват на социално-икономическите условия, на равнището на доходите и на инфлационните процеси в страната.

При съпоставка на размера на простите такси до и след приемането на промените в АПК се установява, че увеличението им е 14 пъти за физически и юридически лица и 74 пъти за юридическите лица с нестопанска цел.

"Те ще затруднят обжалването на административните актове от гражданите и юридическите лица, а оттам и конституционно прогласеното право на защита", убеден е Румен Радев.

Президентът е на мнение, че с въвеждането на пропорционални такси върху „определяем материален интерес“ в касационното производство по административни дела не държи сметка за спецификата на тези дела.

„В административното правосъдие на преден план е пряката защита на нарушената законност при осъществяване на държавното управление, а не материалният интерес. Законността не е услуга, която една правова държава предоставя на гражданите, а необходимо условие за нейното съществуване", коментира Румен Радев. "Правото на оспорване на административен акт, както и правото на касационно оспорване на първоинстанционно съдебно решение, са средства за защита на гражданите и юридическите лица срещу порочен държавен юридически акт.“

Държавният глава твърди, че премахването на касационната инстанция в съдебните производства по административни дела отслабва тази защита, „което е недопустимо, когато става въпрос за конституционно прогласени права“.

„По тези съображения в искането се оспорва премахването на касационната инстанция в Закона за достъп до обществена информация, Закона за социалното подпомагане, Закона за семейните помощи за деца, Кодекса за социално осигуряване, Закона за правната помощ, Закона за опазване на земеделските земи и в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс“, смята президентът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:59 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още