Германският автомобилен концерн Volkswagen AG обособи ключови партньорства, за да си осигури суровини, които ще му помогнат да реализира амбициозната си стратегия за електрическите превозни средства и да надвие конкурента Tesla, съобщава Ройтерс, цитирайки групата.
В основата на трите споразумения, които са част от плана на VW в размер на 30 милиарда евро за изграждане на заводи за батерии и закупуване на материали, е планирано съвместно предприятие с белгийската компания за производство на химикали Umicore.
Предприятието ще има за цел да доставя катодни материали за европейските фабрики за батерийни клетки на VW, които трябва да бъдат изградени и въведени в експлоатация до 2030 г. Предприятието ще започне производството през 2025 г. с капацитет от 20 гигаватчаса (ГВтч) в планираното съоръжение в Залцгитер, Германия, което ще бъде изградено съвместно с китайската Gotion High-Tech.
Целта на съвместното предприятие е да достигне годишен производствен капацитет от до 160 ГВтч до края на десетилетието, достатъчно за захранване на приблизително 2,2 милиона електрически коли.
На по-късен етап VW и Umicore ще се стремят да включат рафинирането и рециклирането на батерии в обхвата на партньорството.
VW също така сключи споразумение с разработчика на литий Vulcan Energy Resources за доставки на метала, извличан в германия с помощта на геотермална енергия. Договорът е с давност от 5 години, като ще влезе в сила от 2026 г. със старта на доставките.
В опит да разработи подобрена производствена технология за планираните заводи за клетки, VW също така инвестира в стартъпа за батерии 24M, основан от представители на Масачузетския технологичен институт.


Какво време ни очаква във вторник?
Засякоха трима шофьори с алкохол и дрога зад волана по пътищата из Варненско
Спиапаха варненска с голямо количество дрога
Осуетиха опит за палеж на кола във Варна
Рекордьор: Хванаха шофьор с 5,35 промила алкохол във Велики Преслав
Ел Ниньо може да повиши глобалното затопляне с над 2°C през 2027 г.
Новите глобални мита на Тръмп вече са оспорени в съда
Съветите на Forbes Travel Guide за луксозни пътувания през лятото, част 2
Съветите на Forbes Travel Guide за луксозни пътувания през лятото, част 1
Геополитическата премия може да задържи петрола по-скъп и след кризата
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
Луксозен SUV на Zeekr се заключи веднага щом напусна Китай
Мъж е обвинен за измама с телефони за 50 200 евро
Какво щеше да се случи, ако Германия беше нахлула във Великобритания през 1940 г.?
Как горещата вълна преначертава туризма в Европа?
Международният филмов фестивал Бургас раздаде отличията си