Цените на петрола започват деня с лек спад, след като доклад на Американския петролен институт показа изненадващо нарастване на петролните запаси в САЩ. Въпреки това надеждите около подписването на търговско споразумение между САЩ и Китай все още поддържат цените високи, предава CNBC.
Цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 8 цента, или с 0,12%, до ниво от 64,19 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американският лек суров петрол WTI поевтиняват с 8 цента до 58,33 долара за барел.
Данните на Американският петролен институт (АПИ) показаха, че запасите в САЩ са се повишили с 3,6 милиона барела през седмицата, приключила на 22 ноември, до 449,6 милиона барела , в сравнение с очакванията на анализаторите за спад от 418 000 барела.
В 17:30 ч. българско време се очаква да излязат и данните на Администрацията за енергийна информация (АЕИ) за състоянието на запасите от суров петрол в САЩ през изминалата седмица. Ако числата на АЕИ са подобни на тези на AПИ, това ще бележи петата поредна седмица на натрупване на запасите.
Все пак оптимизмът по отношение на световната търговия, заедно с очакванията за удължаване на срока за ограничаването на доставките от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните сътрудниците поддържат цените на петрола високи.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви във вторник, че САЩ и Китай се намират много близо до постигане на споразумение, след като преговарящите на двете страни проведоха няколко телефонни разговора и се съгласиха да продължат да работят по оставащите спорни въпроси.
От друга страна, официалните среши на групата ОПЕК + ще започнат в началото на декември във Виена, където трябва да бъде обсъдено продължаването на споразумението за съкращаване на производството.
Очаква се групата да обяви окончателно бъдещата си политика по отношение на доставките, като анализаторите прогнозират страните от ОПЕК+ да удължат срока на съществуващото между тях споразумение поне до юни месец.
На стоковите пазари цената на златото бележи спад от 0,08% до ниво от 1459,10 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 09:42 ч.


Проф. Милен Балтов е новият председател на Морското научно общество
Алеку Тома и Рован Ван Скарен станаха почетни професори на ВВМУ във Варна
Пьотр Нестеров е на полуфинал на двойки в Италия
Мъж е задържан заради разследване за предложен подкуп от 20 000 евро на областния упралител на Добрич
Обмислят пътуване с влакове из ЕС само с един билет
Световното производство на ориз спада за първи път от десетилетие
Макрон търси нов модел на отношения с Африка на фона на растяща несигурност
Дадлър: Трябва да си върнем статуквото отпреди войната с Иран
Играта с Иран е кой пръв ще мигне
Мултифондовият модел ще даде тласък на българския капиталов пазар
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Осем проблема при Toyota Highlander на старо
Mercedes започна да продава дилърства в Германия
Пекин: Капацитетът ни да смажем движението за независимост на Тайван е неразрушим
Военен екип унищожи два невзривени боеприпаса в Ловеч
Прокурорската колегия образува дисциплинарка срещу Русинова, а срещу Сарафов - не
Скоростта на вятъра в Русе е достигнала до 86 км/ч
Кабинетът освобождава ген. Любомир Монов