Саудитска Арабия никак не харесва конкуренцията. Кралството от дълго време жъне големи печалби от членството си в Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Наскоро страната реши, че досадните петролни шистови производители в САЩ трябва да бъдат убити с още поевтиняване на петрола, коментира Bloomberg Gadfly.
Сега саудитският инвестиционен фонд инвестира 3,5 млрд. долара в Uber. Стратегията на приложението за споделено пътуване явно се харесва на политиците в Рияд: унищожи конкуренцията, намалявайки цените.
Защо иначе Uber ще се нуждае от всички тези пари? След получаването на няколко гигантски финансирания Uber има над 11 млрд. долара в брой и конвертируем дълг. Но на теория Uber е бизнес без много активи. За разлика от Tesla, например, който се нуждае от заводи. Шофьорите на Uber управляват собствените си автомобили (дори ако компанията помага за финансирането на много от тях).
Притежаването на много пари обаче позволява на Uber да влага много средства в маркетинг и също толкова важно – да субсидира евтини тарифи и да завзема пазарен дял. Ценовата война в Китай струва на Uber над 1 млрд. долара на година, споделя компанията.
Разбира се, инвестиционният фонд на саудитския принц Алуалийд бин Талал инвестира още поне 100 млн. долара в Lyft – китайския конкурент на Uber. Затова правителството не може да бъде обвинено, че не споделя с други любовта си. Но все пак това са трохи в сравнение с подкрепата на Saudi Public Investment Fund към Uber.
Растящите приходи и загуби на Uber


Учени предупреждават: Само климатикът не може да се справи с екстремните горещини
Съветник на Илияна Йотова спаси дете в Гърция
Времето утре ще бъде предимно слънчево
От 1 август: Вдигат доходния праг за получаване на детски надбавки
Изтича старият петгодишен договор за сметопочистването на Варна
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Сривът на един крипто токен показва мащаба на заплахата от AI хакерство
AI моделите не могат да имат съзнание в днешния си вид
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Етна изригна отново и наруши полетите в Сицилия ВИДЕО
Производството на прочутото вино на Санторини се срина
Захарова: Зеленски не се нуждае от украинци, живи или мъртви
История на надеждата: Куче оцеля осем дни под руините след земетресенията ВИДЕО
преди 9 години По това, че и едните, и другите нямат нищо общо с България... отговор Сигнализирай за неуместен коментар