На 11 март 2011 г. земетресение с магнитуд 9 по скалата на Рихтер порази Япония, предизвиквайки опустошително цунами. Сериозно беше засегната ядрената електроцентрала във Фукушима, където два дни по-късно ядрата на някои от реакторите бяха частично стопени.
Инцидентът се определя като най-сериозния след катастрофата в Чернобил от 1986 г., пише CNBC.
Въпреки че 40-годишната централа издържа на земетресението, последвалото цунами извади от строя резервните генератори и остави охладителната система на реакторите без захранване. Последваха експлозии в 4 от 6-те реактора на централата.
Междувременно електричеството е възстановено в 3 от реакторите. Въпреки това охладителната система все още не е включена и според Международната агенция за атомна енергия положението остава много сериозно.
Някои от работниците останали в централата са евакуирани в понеделник, след като в реактор 3 е избухнал нов пожар.
„Смятаме, че вече сме много близо до овладяване на ситуацията“, заяви високопоставен представител на японското правителство днес.
Според експертите състоянието на 6-те реактора във Фукушима, намиращи се на 240 км. на север от Токио, вероятно ще бъде овладяно. Въпреки това опасения остават за охладителните басейни за отработено гориво, един от които съдържа плутоний.
Случилото се в Япония повдигна дискусията за бъдещето на ядрената енергетика и постави под въпрос ядрения ренесанс, който се наблюдаваше през последните години. Инцидентът в никой случай не може да се определи като прецедент - преди него многократно е имало инциденти, свързани с изтичане на радиация и взривове в ядрени централи.
Предлагаме кратка хроника на 10-те най-тежки ядрени инцидента в историята. Как и кога са се случили те, както и повече информация за тях - разгледайте тук.


Хороскоп за 9 август 2026
Медицински хеликоптери проведоха две успешни операции
Нови 45 курсанти бяха посрещнати във Военноморското училище във Варна
Няма дълбоки кратери на мястото, на което се взриви дрон у нас
Хванаха за ден 31 шофьори с алкохол или наркотици
Тръмп допринася за златна ера на възобновяемата енергия в САЩ
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
Заплахата от Ел Ниньо може да доведе до по-скъпи боровинки
Дрон е избухнал близо до ключов газопровод в България
В Китай пресъздават забранени класически автомобили
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Рецептата Dnes: Бананов кекс с шоколад
Дронът, паднал край Кардам, е украински: Няма данни за умишлен инцидент
Невидимият враг на фронта: Бактерии, срещу които лекарствата не действат
След взрива край Кардам: ГЕРБ поиска отговори за произхода и маршрута на дрона
Вучич: Сърбия подкрепя териториалната цялост на Украйна и европейския ѝ път
преди 15 години И с право го наричам ***.10 минути след като направи малоумното си изказване че до часове щял дфа избухне японски реакторо и японците изобщо нямали контрол - стана ясно че това е политик-протеже на Меркел без грам опит в енергетиката, спуснат с парашут в комисията през.. февруари. Половин час по-късно говорител на комисията замаза положението с това че Оетингер изказал публично ЛИЧНИТЕ си притеснения и не е имал достъп до никаква информация за текущата обстановка във Фукушима хахаха!*** на квадрат и то не за пръв път:http://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCnther_Oettinger#Eulogy_controversyХич не съм лобист, но не съм лековерна овца. Тоя не е надежден източник на информация изобщо, няма си идея какво става. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години "Нека припомня и скандала с *** Оетингер и неговите изказвания при пълната липса на информация и образование в съответната област" наричаш европейският комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер *** :) ти да не си ядрен лобист бе приятелю, а в реактор 3 наистина има пожар, пробвай с BBC, ако се оправяш с английския отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години "На 11 март, 2001 г." от SEO съображения може би бихте искали да го направите на 2011 г. =] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години азотна е киселината, не натриева. явно са се коригирали отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години "Трима работници се опитвали да смесят натриева киселина с уран" - това от хрониките към статията.Любопитен съм журналиста да даде формулата на НАТРИЕВАТА КИСЕЛИНА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Това им е проблема на журналистите - не са точни в изказванията си, търсят сензации и всяват паника.Взривовете не са в реакторите, а в сградите. Няма нито един взривен реактор.Стопената част от ядреното гориво е около 3% по официални данни - няма причина за тревоги. Всички реактори са били спрени преди да удари цунамито. В понеделник в реактор 3 не е избухвал пожар, имало е дим/пара като причината все още не е изяснена.Странно е как журналисти пишат статии на основа слухове и дори не си проверяват данните (което в конкретния случай е много много лесно!). В светлината на паниката която всяват не е зле да бъдат подведени и под отговорност. Нека припомня и скандала с *** Оетингер и неговите изказвания при пълната липса на информация и образование в съответната област. отговор Сигнализирай за неуместен коментар