С 25% до 400 млрд. долара са се увеличили преките инвестиции в бизнес имоти по света през 2011 г. спрямо 2010 г., показват предварителните данни на консултантската компания Jones Lang LaSalle (JLL).
В сравнение с пика от 2007 г. обаче преките инвестиции в бизнес имоти в глобален план са почти наполовина по-малко.
През четвъртото тримесечие на миналата година преките инвестиции в бизнес имоти са нараснали със само 3% спрямо третото тримесечие.
Растежът на преките инвестиции в бизнес имоти в глобален план обаче се дължи основно на годишното им повишение в Северна и Южна Америка от 60% до 155 млрд. долара. В Европа и Близкия Изток консултантите отчитат ръст на преките инвестиции в бизнес имоти от 16%, а в Азиатско-тихоокеанския регион е регистрирано забавяне до 84 млрд. долара.
Експертите очакват обемът на преките инвестиции в бизнес имоти в глобален план през настоящата година да остане близък до нивата от 2011 г. По-съществен ефект върху транзакциите обаче може да окаже дълговата криза в еврозоната, смятат консултантите.
Артър де Хааст от JLL прогнозира, че и през 2012 г. ще продължи тенденцията на намаляване на задлъжнялостта на търговските банки. „Това има своя положителен и отрицателен ефект върху пазара на недвижими имоти, но каквото и да правят банките качествените бизнес имоти в големите градове остават примамливи за дългосрочните инвеститори“, коментира де Хааст.
Той допълва, че секторът ще премине през още една тежка година, въпреки че доверието на инвеститорите в Америка бавно расте.


Как думата "бангаранга" навлезе в българския език
Делото „Мъск срещу Алтман“ доказа, че изкуственият интелект е в грешните ръце
Ситуацията за Путин в Украйна е критична, но не и до степен да го откаже
Рейтингът на Доналд Тръмп се срина до най-ниското си ниво
ПБ: Ще опитаме да намерим финансиране за домакинството на „Евровизия” през 2027 г.
Бланч: Проява на добра воля е, че Китай иска да сътрудничи
Бланч: Иран може да оцелее и само с 1 кораб седмично
Васил Велев: Може да са нужни по-болезнени мерки за свеждане на дефицита до 3%
Икономически сътресения заплашват най-уязвимите азиатски икономики
Удължаването на изключенията в санкциите за Русия ще помогне на Индия
Xiaomi подобри впечатляващ рекорд на Audi
Скрита функция спасява от мухъл и бактерии в салона
Пикапът на Renault ще се казва Niagara
Рядък Ford Mustang се блъсна в стълб по време на търг
Европа отново заобича Tesla
Митничари откриха контрабандни оръжия в камион, пътуващ от Турция за Норвегия
Украйна откри модерни антизаглушаващи антени върху руски дронове "Гербер"
На ръба: 10 издайнически признака, че някой е дълбоко нещастен
15 модни трика, които всяка жена трябва да знае