Германската икономика е нараснала с 0,3% през второто тримесечие спрямо първото, подпомогната от износа и вътрешното потребление, сочат предварителните данни на германската статистическа служба Destatis, цитирани от ВВС.
Ръстът обаче се е забавил спрямо регистрираните 0,5% за първото тримесечие. Въпреки това се очаква той да бъде сред най-силните в еврозоната, като данните на европейската статистическа служба Евростат ще бъдат публикувани по-късно днес.
„Германия се поддържа благодарение на нарастващия износ за страни извън еврозоната“, заяви Кристиан Шулц от Berenberg Bank. „Едва ли е изненада, че потреблението се е увеличило заради ниската безработица, повишаващото се заплащане и ниското ниво на инфлация“, добави той.
Междувременно Франция обяви, че икономиката ѝ е регистрирала нулев ръст през второто тримесечие, запазвайки представянето си от предишните два аналогични периода.
Добрата новина за французите е, че публикуваният днес резултат надхвърли очакванията на анализаторите за минимално свиване на икономиката с 0,1%.
Въпреки ръста в Германия се очаква брутният вътрешен продукт на еврозоната като цяло да се свие. „Не смятаме, че Германия сама може да задържи цялата еврозона над повърхността“, заяви Алине Шуйлинг от ABN Amro.
„Въпреки данните за положителния ръст в Германия очакваме БВП на цялата еврозона да се свие с 0,4%, тъй като суровите мерки на строги фискални икономии вкарват повечето икономики в рецесия“, добави тя.


Хороскоп за 16 май 2026
Четвъртокласници-доброволци в "Детско полицейско управление" гостуваха на Районен съд-Варна
В Деня на отворените врати десетки ученици се запознаха със спортната слава на Варна
Генетичен тест ще решава кой спортист е мъж или жена за олимпиадите
Във Варна ще се проведе първото издание на Националната кампания „Детски пазар"
Американските AI гиганти поглеждат към чуждите дългови пазари
Pilot тласка екпанзията на електромобили в САЩ, част 2
Pilot тласка екпанзията на електромобили в САЩ, част 1
ОАЕ не са успели да убедят съседите си за съвместни контраудари срещу Иран
Венецуела, Тайван и Гренландия: Възраждане на Студената война 2.0?
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Путин създаде "Нови хора", за да контролира негативния вот, сега партията е втора политическа сила
Космически цени на храните
Китай посреща и Путин, но много по-скромно от Тръмп
Над 53 хиляди ученици ще се явят на матурата по БЕЛ