Брутният вътрешен продукт (БВП) на еврозоната може да се свие с 0,3-0,4% тази година заради случващото се в Украйна. Това е казал главният икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Филип Лейн пред централните банкери според четири източници на Ройтерс.
Това е бил „средният сценарий“, представен от Лейн по време на заседание на Управителния съвет на банката в четвъртък, часове след като руският президент Владимир Путин обяви военна операция в Украйна и докато ЕЦБ обмисля как кризата може да повлияе на плановете ѝ за прекратяване на стимулите.
Главният икономист на финансовата институция е представил и по-лош сценарий, според който БВП на еврозоната се свива със съответно 1%. Според по-лекия пък сценарий събитията в Украйна няма да имат влияние върху блока. Според източниците на Ройтерс обаче лекият вариант сега е по-малко вероятен.
Очакванията на лицата, запознати с тези данни, са главният икономист да представи по-ясни прогнози по време на заседанието на ЕЦБ, което ще се състои на 10 март. Тогава европейският регулатор ще вземе решение за бъдещето на старата си програма за покупка на облигации APP. През декември регулаторът реши да прекрати покупките по пандемичната си програма PEPP до края на март 2022 г.
Лейн не е представил прогнози за инфлацията, но е заявил, че ще има значително повишение на очакванията през 2022 г. И все пак икономистът е намекнал, че покачването на цените в края на прогнозния хоризонт до 2024 г. все още може да е под целевото равнище от 2 на сто.
Прогнозите за инфлацията и растежа ще са ключови за решението на ЕЦБ дали може да прекрати APP, с което да създаде възможност за първото лихвено повишение от над десетилетие насам, без то да навреди на икономическото възстановяване,
Членът на Управителния съвет на ЕЦБ и гуверньор на Гръцката централна банка Янис Стурнарас заяви в четвъртък, че ЕЦБ трябва да продължи своята програма за закупуване на облигации поне до края на годината и да я остави с отворен край, за да омекоти последиците от конфликта в Украйна
Той бе първият представител на ЕЦБ, който коментира как събитията в Украйна може да повлияят на плановете на европейския регулатор да прекрати покупките на активи и да повиши лихвите, за да озапти високата инфлация.
Според Стурнарас банката трябва да премахне лихвените понижения като идея, но и да си даде по-голяма свобода за повишаването на лихвите.


Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Като робство е, нямаш права: Говорят дезертирали руски войници
Невероятен Никулден в Бургас: От ледено плуване до празнични сцени и рибен курбан
Мощни слънчеви изригвания следващите три дни
Локо София удари Ботев Пловдив в истинска драма с пет гола
Седем загинали и 11 ранени при катастрофа между автобус и камион в Турция
преди 3 години Кой каза на тези ливади горе тези чисълца? Колко са самоуверени и ЗЕЛЕНИ (изглежда този цвят покрай артистът Зеленски ще стане показателен. И как точно доказват за 0.3-.04% И после - процента или процентни пункта, защото разликата е доста голяма???? При какви изходни положения - кога да спре войната? отговор Сигнализирай за неуместен коментар