Независимо от политическите опасения и притеснения за ръководството в Москва и въпреки санкциите на Запада срещу Русия и изпълнителния директор на „Роснефт“ Игор Сечин британският енергиен гигант BP подписа нова голяма сделка с руската държавна компания.
Двете фирми възнамеряват съвместно да разработват залежи на шистов нефт във Волго-Уралския регион, обяви BP, след като подписа писмо за намерение. Британският нефтен концерн ще вложи 300 млн. долара в началното финансиране на проекта, предава Bloomberg.
Договорът бе само един от многото, подписани на церемония, с която бе сложен край на Международния икономически форум в Санкт Петербург, от Игор Сечин в присъствието на руския президент Владимир Путин, пише Financial Times. В изявление обаче BP отбелязва, че самата „Роснефт“ не е сред компаниите, на които са наложени санкции.
САЩ призоваха западните компании към бойкот на форума, който се счита за руския еквивалент на Давос. Повечето щатски топ мениджъри избегнаха участие в него, но шефове на европейски енергийни компании, след които Боб Дъдли от ВР, Бен ван Бюрден от Shell, Клаудио Дескалци от Eni и Кристоф дьо Маржери от Total, присъстваха. Това разкрива желанието на западните компании да продължат да правят бизнес с Русия въпреки санкциите, пише още FT.
Дъдли, който присъства на среща на закрити врата с Путин, не подписа лично договора за 300 млн. долара със Сечин. ВР притежава 19,7-процентов дял от „Роснефт”.
„Смятам, че беше важно да дойда и да чуя. Имаме отговорността да стоим до партньорите си в трудни времена”, коментира Дъдли.
Той не е имал лични контакти с американската администрация относно присъствието си на форума. Друг от енергийните мениджъри обаче споделя, че Вашингтон „направи живота ни труден заради желанието ни да присъстваме”.
Сделката за проучването и евентуалното разработване на шистови залежи е поредният договор, при който руска и западна компания си сътрудничат в т.нар. „трудни петролни проекти”, които Москва поощрява с данъчни облекчения.
Също по време на икономическия форум „Лукойл“ и френската компания Total се договориха за разработката на шистовото находище „Баженов”.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
Как да изградим увереност?


преди 11 години Ааааа, каква стана тя...Нали тази технология била много вредна за околната среда? Волго-Уралския регион не е ли вододаен? Няма ли опасност за руските жени и деца, за майката природа, за милите пчелички и буболечки, за качеството на руската водка????? Къде сте всички клакьорчета дето основният им довод беше великата алчност и лицемерие на западните компании? Руските по-различни ли са или са същите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар