Година след джихадистките атентати от 2015 г. Франция отдаде почит на 149-те жертви на тероризма, предаде Франс прес.
Кметът на Париж Ан Идалго и президентът на страната Франсоа Оланд откриха паметна плоча в подножието на дъб, посаден за случая на Площада на републиката в центъра на Париж.
Текстът на плочата гласи: "В памет на жертвите на терористичните атентати от януари и ноември 2015 г в Париж, Монруж и Сен Дени. Тук народът на Франция изказва своята почит".
Площадът, охраняван от снайперисти, не беше пълен с хора на последната церемония от възпоменателната седмица. Това е в рязък контраст с тълпите, които се стекоха на мястото в дните след атаката.
Облечен в черно, френският рок-певец Джони Холидей изпълни пред семействата на много от жертвите "Януарска неделя". Песента е написана в чест на марша на 11 януари миналата година, който събра в Париж милиони души във Франция и чуждестранни лидери.
Изборът на Джони Холидей бе разкритикуван от близки на авторите от "Шарли ебдо". Рокпевецът е сред редовно осмиваните от изданието личности.
Хорът на френската армия изпълни "Името на Париж" на Жак Брел, а след това беше прочетена реч, произнесена от Виктор Юго при връщането му от изгнание на 5 септември 1870 година. "Да се спаси Париж е повече, отколкото да се спаси Франция, това е равнозначно на спасение на света. Париж е самият център на човечеството. Париж е свещеният град. Който напада Париж, напада цялото човечество", заявява писателят.
"Ние сме във война с джихадизма. За да се изправим срещу тероризма, имаме нужда от този дух на единство", заяви пред телевизия "Франс 2" премиерът Манюел Валс. (БТА)


Виц на деня - 05 юли
Бойко Борисов честити професионалния празник на МВР
Скъпа реколта при добри добиви: Зърнопроизводителите жънат повече, но печелят по-малко
Зрелищна катастрофа във Варна
Испания отново е първа по плажове със „Син флаг“
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Страховете от пренасищане на петролния пазар се възраждат
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Костадинов: Народът невинаги е прав
Биков за Демерджиев: Един министър на МВР трябва да говори с факти
Жена оцеля по чудо, след като дърво се стовари върху автомобила ѝ
Дупница обяви тридневен траур след трагедията в р. Струма
РСМ след Мицкоски: По-далеч от ЕС, по-близо до Орбан
преди 10 години https://***.youtube.com/watch?v=E9ubCPIHrPQ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "I.S.I.S. Could Stand For... Israeli Secret Intelligence Service"https://***.youtube.com/watch?v=4xU3ZMtYOP0&list=PLHXnZV3RT8OnKzfOitL5B0GivAEKBBTm8 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години https://***.youtube.com/watch?v=humwInGPf_E отговор Сигнализирай за неуместен коментар