IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще проработи ли "Първият закон на петрополитиката" в Русия?

Според теорията високите цени на петрола водят до засилване на авторитаризма в страните производителки, а ниските - до развитие на демокрацията

08:15 | 11.12.14 г. 25
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ще повярват ли руснаците на идеологията, която им предлага Путин? <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Ще повярват ли руснаците на идеологията, която им предлага Путин? Снимка: Ройтерс

Преди пет години Томас Фрийдман формулира известния си „Първи закон на петрополитиката“, позовавайки се на изследвания, показващи тенденцията страните производителки на петрол да стават по-репресивни и агресивни с покачването на цената на петрола. Засилващият се авторитаризъм и болестен национализъм в Русия през последното десетилетие изглежда, че потвърждават теорията. Изобщо не е сигурно обаче дали законът ще проработи и в двете посоки. В Русия има сериозен скептицизъм дали продължаващият спад в цените на петрола ще обърне посоката на махалото на политическите процеси в страната, твърди анализаторът Леонид Бершидски за Bloomberg.

Фрийдман описва Първия закон така:

Цената на петрола и нивото на свободата винаги се движат в противоположни посоки за богатите петролни държави. Според Първия закон на петрополитиката, колкото по-високи са световните цени на суровия петрол, толкова повече свободата на словото, свободата на медиите, свободните и честни избори, независимата съдебна система, върховенството на закона и независимите политически партии отслабват. И тези негативни тенденции се подсилват от факта, че колкото повече расте цената, толкова по-малко чувствителни са петролните лидери за това какво мисли или казва светът за тях.

Съответно, съгласно Първия закон на петрополитиката, колкото по-ниска е цената на петрола, толкова повече петролните държави са принудени да направят стъпка към по-прозрачни политическа система и общество, да бъдат по-чувствителни към гласовете на опозицията и по-фокусирани върху изграждането на правните и образователни структури, които ще увеличат възможността на хората им, мъже и жени, да се конкурират, да създават нови компании и да привличат инвестиции от чужбина. Колкото по-ниско пада цената на петрола, толкова повече петролните лидери се вслушват в мнението на външния свят.

Фрийдман е може би най-красноречивият, но далеч не първият поддръжник на тази теория. Още през 2011 г. Майкъл Рос от Университета в Калифорния предложи солидни доказателства за това, че приходите от петрола са обратнопропорционално свързани със силата на демократичните институции. Обяснението му бе базирано на финансовата независимост на петролните държави от желанията на мнозинството от техните народи. Тенденцията е правителствените харчове да се фокусират върху финансово покровителство и върху предотвратяването на появата на активни социални класи, искащи сами да определят собствената си съдба.

Ако изследването на Рос бе по-популярно в Русия, либералите там биха могли да се подготвят за промяната в стила на управление на президента Владимир Путин. Постепенно той ставаше по-авторитарен, започвайки в началото на века, когато започна десетилетното увеличение на цената на петрола.

Следствие от Първия закон е тенденцията петролните държави да се държат агресивно зад граница. През юли Кулън Хендрикс от Университета в Денвър публикува статия, която показва, че „при цена над 70 долара за барел петролните държави са значително по-податливи към започване на диспути от непетролните държави“. Хендрикс твърди, че тенденцията при петролните държави е да харчат значителни суми за сигурност, за да пазят своите оскъдни ресурси. След това те използват силните си въоръжени сили, за да нападат други, тъй като имат чувство за безнаказаност.

В скорошна статия за Washington Post Хендрикс използва откритията си и тези на предшествениците си, за да обясни перченето на Русия, Иран и Венецуела при високите цени на петрола. Също така той предупреждава, че рязък спад в цените на петрола може да не направи света по-мирен. Появилата се като резултат несигурност в петролните държави ще ги направи уязвими за екстремистки фракции като Ислямска държава или в случая на Русия местни сепаратисти и ислямистки групировки.

„Прекалено много ли ще е да искаме щастлива среда?“, пита се Хендрикс. Условията за „щастлива среда“ изглежда съществуват сега. Петролът се търгува за под 70 долара за барел. С други думи, не прекалено ниско, за да потопи в неуправляем хаос Русия и повечето големи държави производителки на петрол, с възможното изключение на Венецуела. Ако теорията на петрополитиката, подкрепена от десетилетия данни, има някаква възможност да предсказва бъдещето, скоро Русия би трябвало да започне да предприема по-либерална вътрешна политика и да намали външната си агресия.

Засега Путин залага на чувството на патриотизъм, за да забави този курс. Руският президент се обърна към народа с призив стоически да стегнат коланите, така че Родината да може да запази геополитическите си амбиции. Московчани, с които авторът е контактувал, описват тази маневра като залог на цената на петрола. Путин и вътрешният му кръг се надяват, че цената ще скочи в близките година или две. Това ще позволи на Русия да подсили валутата си, да възобнови харчовете за финансово покровителство до предишните нива и да продължи да пръска пари за армията и полицията.

„Ако ние сме в цикъл на ниска цена, който ще продължи между пет и седем години, Путин и системата му ще бъдат изличени“, твърди съветник в администрацията на бившия президент Дмитрий Медведев. „Не знам с какви средства, но в дългосрочен план, хората ще откажат да свиват коланите си, тъй като предложената от Путин идеология не е достатъчно привлекателна“.

Това би било потвърждение на теорията, според която евтиният петрол насърчава демокрацията и възпира авторитаризма. В крайна сметка, това се случи на Съветския съюз само след няколко години на ниски цени на петрола в края на 80-те години на миналия век. Ако петролът остане евтин, истинският тест за Путин ще дойде през 2016 г. Ако комбинацията от репресии и националистическа реторика го остави достатъчно популярен или всяващ страх, което не е ясно, тъй като социологическите изследвания са невъзможни за разгадаване, Първият закон на петрополитиката може да има нужда от ревизиране. Ще трябва да бъде добавено изключение за притиснат в ъгъла диктатор, който все пак успява да се задържи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 27 rate down comment 18
Mavi Goz
преди 9 години
Хаааахахаха! Блумбърг удариха в земята Работническо дело с тая статия! То бива тъпашка пропаганда, бива, ама те строшиха *** с тая статия!!! И голките глупчета пишат ли, пишат, щото за кой друг може да се отнася този "Първи закон", ако не за Русия, нали?!"Според теорията, високите цени водят до засилване на авторитаризма в страните производителки, а ниските - до развитие на демокрацията".., пхахаха!И кой се похвали тези дни, че е най-големият производител на петрол в света бре, мозъци желирани? Хахахахах!!! Затова ли, откак падат цените, в американските градове се налага армията да пази властите от народната любов? Хахаха!!!И тука едноклетъчните русофоби веднага са се възбудили.... Хаха! Анализ след анализ - нема как да не подкрепиме такова умно откритие! Хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 15 rate down comment 12
michaelis
преди 9 години
Това със панделите е голям бизнес, но никой "Американски ***" тука не знае за тея раоти .... :)) Но както немците имат една поговорка "Unverhofft kommt oft." с две думи живота е пълен с изненади и най-често се случва най-неочакваното .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 22 rate down comment 9
bgMan
преди 9 години
Пълно е с лъжи, които някой твърди, че уж някога ги е казала Ванга.Сигурно някой хитър и гаден човек е видял, че това много работи сред простаците и тъпанарите в България и е заповядал да стане разпространен инструмент за заблуда на мизерния български пролетариат вечно чакащ АХА да се сбъдне поредното руско освобождение и "пророчествата" на Ванга.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 21 rate down comment 13
ДХДО
преди 9 години
Такава демонокрация се вихри в САЩа, че при население от 5 процента, 25/100 от вс лишени от свобода са в техни затвори! И о, чудо : затворите са частни и всеки , който е вътре трее да бачка за безпари на чорбаджиите ... точно както се полага във всека демонокрацийка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 17 rate down comment 21
michaelis
преди 9 години
Нее бе как, САЩ го прави демократично и културно само в краен случай те гърбят. Та Българията сега е повече под чехъл от когато е била под Руско и Турско робство, но нищо де то мисленето ни такова и затова не ни пречи да сме винаги под нечие робство. Но аз обичам залозите и залагам, че Римската Империя ше падне първа отколкото "Татарите" ... lol :)) какви заблудени птици има в тая Бълагрия с първоизточници на информация като Facebokluk и BTV ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 33 rate down comment 12
Idun
преди 9 години
Щом като Ванга е казала, нема начин да не се случи. Винаги съм се търкалял от смях на тоя "железен" аргумент"- Баба/леля Ванга каза...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 27
stoyan.vartovski
преди 9 години
Мда-а-а-а, сега е на мода демонизирането на Путин от страна на тези които се страхуват да загубят статуквото си на световен лидер и жандарм (САЩ и ястребите от ЕС). Само че баба Ванга и много други доказали се пророци са казали категорично - ролята на Русия и Китай в света ще се засилва, а тази на САЩ и западните страни ще отслабва. Това го е предсказал дори и Едгар Кейси един от най-известните и почитани предсказаъели от САЩ. Аз вярвам в думите на баба Ванга и искам да следвам нейните мъдри наставления, а именно да не късаме с приятелството си с Русия, защото тя е наша близка страна и религиозно и нравствено и материално. Ако бяхме независима страна и поддържахме икономическите си връзки със страни извъм ЕС сега щяхме да имаме по-силна и независима икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 22 rate down comment 26
stoyan.vartovski
преди 9 години
Мда-а-а-а, сега е на мода демонизирането на Путин от страна на тези които се страхуват да загубят статуквото си на световен лидер и жандарм (САЩ и ястребите от ЕС). Само че баба Ванга и много други доказали се пророци са казали категорично - ролята на Русия и Китай в света ще се засилва, а тази на САЩ и западните страни ще отслабва. Това го е предсказал дори и Едгар Кейси един от най-известните и почитани предсказаъели от САЩ. Аз вярвам в думите на баба Ванга и искам да следвам нейните мъдри наставления, а именно да не късаме с приятелството си с Русия, защото тя е наша близка страна и религиозно и нравствено и материално. Ако бяхме независима страна и поддържахме икономическите си връзки със страни извъм ЕС сега щяхме да имаме по-силна и независима икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 28 rate down comment 27
StefanL
преди 9 години
А америка не къса ли като присъединява други държави към себе си? Нима нас не ни присъединиха към швестерската европа? Сега те вместо нас решават не само съдбата ни но и кой трябва да управлява какви проекти трябва да имаме или да нямаме изобщо не сме суверенна държава а колониална
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 17
michaelis
преди 9 години
really ? .... :)) wow http://***.ems.psu.edu/~williams/russia.htm...Russia contains over 30% of all the natural resources in the world.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още