Азиатските индекси се понижиха в понеделник, с изключение на Китай, следвайки слабото представяне на щатските борси, след като решението на Федералния резерв да не променя основната лихва предизвика опасения за глобалния ръст.
„Това ще бъде наистина трудна седмица, защото имаме комбинация от несигурност относно намеренията на Китайската народна банка и Фед. Решението на Фед притесни щатските пазари в петък”, коментира пред CNBC Ейдриън Моуат, главен стратег за азиатските пазари в J.P. Morgan.
Основните индекси в САЩ отчетоха резки понижения в петък, като Dow Jones Industrial Average затвори със спад от 1,7 на сто. S&P 500 и технологичният Nasdaq Composite паднаха с 1,6 и 1,4 на сто съответно.
Междувременно вниманието се насочва и към Гърция, където партията на бившия премиер Алексис Ципрас спечели най-много гласове на общите избори в неделя и изглежда ще се завърне на власт в коалиция с „Независимите гърци”.
Възстановяване в Китай
Китайският индекс Shanghai Composite обърна загубата от над 1% и приключи сесията в понеделник с повишение от 1,9%, за разлика от останалите индекси в региона, които последваха негативния тон, зададен от Wall Street.
Индексът CSI300 нарасна с 1,8 на сто, като основната част от ръста бе постигната в последния час на сесията. Индексите, които следят по-малките китайски компании, записаха още по-големи повишения, като Shenzhen Composite и ChiNext добавиха 3,5 и 4,7 на сто към стойността съответно.
„Става трудно да се прогнозира как ще се движи пазарът на седмична база”, казва Хао Конг, управляващ директор проучвания и главен стратег в Bank of Communications International. „Миналата седмица наблюдавахме интересно движение особено в последния половин час преди края на сесията. Има тенденция пазарът да се бележи силен ръст или спад от 4-5% в последния час на търговията, което много затруднява прогнозирането."
Австралийският индекс S&P ASX падна до най-ниското си равнище от близо седмица. Сред най-засегнатите бяха миньорските компании, като акциите на BHP Billiton паднаха с 2,8%, а на конкурентите Rio Tinto и Fortescue Metals с 3 и 4,1 на сто съответно.
Южнокорейският индекс Kospi прекрати четиридневната серия от повишения, след като изтри 1,6%. Сред губещите се нареди Samsung Electronics, чиито книжа поевтиняха с 3,4%, докато акциите на Hyundai Motor и Posco се обезцениха с 3 и 2 процента съответно.


Пьотр Нестеров е на полуфинал на турнира в Пловдив
От ПСС излязоха с няколко препоръки към туристите в планината
Оранжев код за опасни жеги в 21 области днес
Огнеборците са реагирали на 150 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (8 август)
ОАЕ искат да залеят света с петрол и газ след излизането си от ОПЕК
Западът отново е напът да провали успехите на Украйна
Испания въведе граничен контрол за Италия, спорът за миграцията се засилва
OpenAI спира част от работата по новия си модел поради опасения за сигурността
Доларът падна на най-ниското ниво от май, прогнозите за по-високи лихви отслабват
Опасно ли е да се оставя дизела да работи на място
По-бързи от Ferrari и по-престижни от Rolls-Royce - легендарните коли от Испания
Toyota Land Cruiser на 999 999 километра търси нов собственик
Защо новите коли остават по-хладни в жегата
Автомобил потъна под земята по време на движение
Раздават безплатна вода в София и през почивните дни заради горещините
Променят движението на пет трамвая от днес до 30 август
Испания предаде на Германия 70-годишен заподозрян за банков обир в Аахен през 2014 г.