IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лагард: Световният икономически растеж през 2016 г. ще е разочароващ

Според директора на МВФ перспективите в средносрочен план също се влошават

16:07 | 30.12.15 г. 16
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Световният икономически растеж ще бъде разочароващ през следващата година, а перспективите в средносрочен план също се влошават, заяви ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) в статия за германския вестник Handelsblatt в сряда, цитирана от Ройтерс.

Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард казва, че перспективите за нарастващи лихвени проценти в САЩ и икономическото забавяне в Китай допринасят за несигурността и по-високия риск от икономическа уязвимост в цял свят.

Освен това значителното забавяне на растежа на световната търговия и спадът на цените на суровините водят до проблеми за базираните на тях икономики. В същото време финансовият сектор в много страни все още е слаб, а финансовите рискове на развиващите се пазари нарастват, допълва тя.

„Всичко това означава, че световният растеж ще бъде разочароващ и неравномерен през 2016 г.“, заявява Лагард, отбелязвайки, че средносрочните перспективи са по-слаби заради ниската производителност, застаряващото население и ефектите на световната финансова криза, които ограничават растежа.

През октомври прогнозите на МВФ бяха, че световната икономика ще се разрасне с 3,6% през 2016 г.

Лагард казва, че началото на нормализирането на американската парична политика и придвижването на Китай към воден от потреблението растеж са били „необходими и здравословни“ промени, но че те трябва да бъдат приложени колкото се може по-ефикасно и гладко.

Федералният резерв на САЩ повиши лихвените проценти за пръв път от почти десетилетие този месец и ясно заяви, че това е колебливо начало на цикъл от „постепенно“ затягане.

Съществуват „потенциални ефекти от разпространение“, като перспективите от нарастващи лихвени проценти вече са допринесли за по-високите разходи за финансиране на някои кредитополучатели, включително на нововъзникващите и развиващите се пазари, казва Лагард.

Макар че страните, с изключение на силно развитите икономики, като цяло са по-добре подготвени за по-високи отпреди лихвени проценти, тя е загрижена за способността им да поемат шокове.

Компаниите на развиващите се пазари с дългове в долари и приходи в потъващи местни валути могат да изпитат трудности, докато Фед започва това, което се очаква да бъде серия от повишаване на лихвените проценти.

Лагард предупреждава, че нарастващите лихвени проценти в САЩ и по-силният долар може да доведат някои компании до просрочване на дълговете им, а това да „зарази“ банки и държави.

Тя обаче казва, че рисковете, свързани с тези промени, могат да бъдат преодолени чрез подкрепа на търсенето, поддържането на финансова стабилност и преструктурирания.

„Повечето силно развити икономики, с изключение на САЩ и вероятно Великобритания, ще трябва да продължат с разхлабването на паричните си политики, но всички страни в тази категория трябва да отчетат страничните ефекти, когато взимат решенията си“, казва Лагард.

Според нея развиващите се пазари трябва по-добре да следят валутните рискове пред големите им компании.

Лагард казва още, че страните, които изнасят суровини и имат възможност за мерки във фискалната политика, трябва да се възползват от това, за да могат по-плавно да се адаптират към по-ниските цени. Други трябва да се фокусират върху преструктуриране на бюджетите си, стремейки се към растеж, например чрез реформи в данъците и енергийните цени и промени в приоритетите си за разходите, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 1
ratten
преди 8 години
този да не е от сектата на танас и оня си знае, тоя професор оня лауреат ....без значение какво се коментира
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
ratten
преди 8 години
този да не е от сектата на танас и оня си знае, тоя професор оня лауреат ....без значение какво се коментира
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 3
ing5rov
преди 8 години
Абе ти четеш ли какво си написал...?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 6
Иван Митев
преди 8 години
Да, водещата причина за подсигураване на актуални стопански трудности е въведената сгрешена парична система.Пример: Ако тази грешка не се допускаше държавите нямаше да имат сегашни дългове.Жизнено е необходимо обществено осъзнаване на тази слабост. Все още дори правителството не знае за нейна наличност.При разбиране за грешката ще последва нейно прекратяване чрез подобрение на парична система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
ing5rov
преди 8 години
От всичките ти постове става ясно , че в паричната система е проблемът.Ти наясно ли си какво трябва да се направи или ...щото сеирджии колкото щеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 5
Иван Митев
преди 8 години
Сега светът страда от масово въведена деградираща парична система.При наличе на тази държавна грешка не е възможен просперитет.Все още много хора са подведени и не зачитат, че Международния валутен фонд (МВФ) е жертва в условия на сгрешена парична система.Реално МВФ може временно да помогне за забавяне на ескалация на актуални кризи, но не може да спаси от тези стопански трудности, тъй като причината не е в негова компетентност.За спасение от болезнени злини е необходимо подобрение на парична система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още