Цената на американския лек суров петрола остава малко над 105 долара за барел по време на днешната електронна търговия в Азия, след като в средата на седмицата се покачи до най-високите си нива за последните 30 месеца.
От началото на тази седмица цената му се е повишила с 4,3%, което е първият й ръст за последните три седмици, пише Bloomberg.
Неспокойната обстановка в Близкия Изток и Северна Африка повиши с 25% цената на петрола от началото на протестите в Либия на 15 февруари, защото страните в региона са едни от основните износители на енергийната суровина в света.
Още повече поскъпна добиваният в Северно море петрол сорт брент, защото страните в Европа са по-зависими от изнасяния от Близкия Изток и Северна Африка петрол.
Редица анализатори вдигнаха прогнозите си за средната цена на брента през тази година, в това число и тези на JPMorgan, които очакват тя да възлезе на 118 долара през второто тримесечие заради нарушените доставки от Либия.
Американският лек суров петрол поевтинява слабо с 0,1% до 105,51 долара за барел днес, след като вчера цената му се понижи с 15 цента до 105,60 долара за барел.
За последните 12 месеца търгуваният в Ню Йорк петрол е поскъпнал с 31%.
Цената на брента остава почти без изменение спрямо вчерашните си нива от 115,72 долара за барел.


Оранжев код за опасни жеги в 21 области днес
Огнеборците са реагирали на 150 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (8 август)
Виц на деня - 8 август
Времето във Варна на 8 август 2026
Западът отново е напът да провали успехите на Украйна
Испания въведе граничен контрол за Италия, спорът за миграцията се засилва
OpenAI спира част от работата по новия си модел поради опасения за сигурността
Доларът падна на най-ниското ниво от май, прогнозите за по-високи лихви отслабват
Украйна ще избягва атаки срещу неруски танкери и нефтени обекти в Черно море
По-бързи от Ferrari и по-престижни от Rolls-Royce - легендарните коли от Испания
Toyota Land Cruiser на 999 999 километра търси нов собственик
Защо новите коли остават по-хладни в жегата
Автомобил потъна под земята по време на движение
Каравана елиминира най-големия недостатък на електромобилите
Раздават безплатна вода в София и през почивните дни заради горещините
Променят движението на пет трамвая от днес до 30 август
Испания предаде на Германия 70-годишен заподозрян за банков обир в Аахен през 2014 г.
Съдът остави в ареста петима от обвинените за производство и разпространение на фентанил