Въоръжен мъж откри стрелба снощи срещу пропускателен пункт близо до Белия дом във Вашингтон и беше смъртоносно ранен от агенти на Сикрет сървис, които отговориха на огъня, съобщиха властите, цитирани от Франс прес.
Според изявление до медиите на Сикрет сървис - службата, отговорна за охраната на президента и вицепрезидента - стрелецът е открил огън срещу нейни агенти, които са отвърнали на стрелбата. Предполагаемият нападател е бил ранен и “транспортиран в местна болница, където по-късно е починал”, се казва в изявлението.
Случаен минувач също е бил ранен по време на престрелката добави Сикрет сървис, без да уточни състоянието му, но по-рано високопоставени представители на правоприлагащите органи казаха пред Ройтерс, че той е тежко ранен.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който вече бе цел на три предполагаеми опита за покушения през последните две години, е бил в Белия дом по време на инцидента, след като е отменил всичките си планове за пътувания през уикенда заради кризата с Иран.
“ФБР е на мястото и оказва подкрепа на Сикрет сървис, която отговаря на стрелба близо до Белия дом”, написа снощи директорът на ФБР Каш Пател в социалната мрежа X.
Мъжът е "имал предишни прояви на насилие и изглеждал обсебен" от сградата, заяви Тръмп, цитиран от Франс прес.
"Благодаря на нашите страхотни агенти от Сикрет Сървис и правоохранителните органи за бързата и професионална намеса тази вечер срещу въоръжен мъж близо до Белия дом, който е имал предишни прояви на насилие и изглеждал обсебен от сградата, която е най-скъпа за нашата страна“, написа Тръмп в социалната си мрежа Truth Social.
Правоприлагащите органи в САЩ все още не са разкрили самоличността на заподозрения въоръжен нападател, идентифициран от тях като личност с емоционално разстройство.
Телевизионният водещ от Fox News Брет Байер съобщи, че е получил информация от високопоставен представител на администрацията, че въоръженият мъж се е приближил от западната страна на Белия дом и е произвел три изстрела. Според водещия стрелецът никога не е пресичал периметъра за сигурност около президентската резиденция.
Канадският турист Рейд Адриан от своя страна каза пред АФП, че е бил в близост, когато “е чул между 20 и 25 изстрела, които са прозвучали като фойерверки, но са били изстрели от оръжие и всички са започнали да бягат”.
Полицията блокира достъпа до Белия дом, а войници от националната гвардия попречиха на журналисти да влязат в района.
Журналисти, които са били на Северната морава по време на инцидента, написаха в Екс, че са получили нареждане да се скрият в залата за пресконференции на Белия дом.
Кореспондентката на телевизия ABC Селина Уанг публикува видео в социалните мрежи, на което се чуват изстрели.
“Звучаха като десетки изстрели”, написа тя.
Седемдесет и деветгодишният Тръмп беше цел на три предполагаеми опита за покушение, последният от които на 25 април, когато въоръжен мъж нахлу през пропускателен пункт близо до балната зала, в която президентът присъстваше на медийна гала вечеря.
През юли 2024 г., докато провеждаше кандидат президентската си кампания Тръмп стана цел на нападение в Бътлър, Пенсилвания, на млад мъж, които изстреля няколко изстрела, убивайки човек от публиката и ранявайки леко Тръмп, преди да бъде застрелян от силите за сигурност.
Няколко месеца по-късно дръг въоръжен мъж беше арестуван край голф игрище в Уест Палм Бийч, където Тръмп играеше в момента.
“Благодарим на Господ, че президентът Тръмп е жив и здрав”, написаха републиканците от Камарата на представителите снощи в Х. “Изразяваме безкрайната си благодарност към Сикрет сървис за незабавната и героична реакция. Политическото насилие трябва да спре“, добавиха те.
(БТА)


Нов знак се появи на пътя в Европа
Спартак Варна привлече нов нападател
Жега е! На каква температура издържат автомобилните гуми?
Спипаха стара кримка да краде храна от магазин във Варна
Алергичните заболявания в градовете са се утроили за последните десетилетия
Петролът поскъпва, след като САЩ удариха Иран, акциите губят инерция
ЕС ще позволи изключения на фискалните правила за разходи за ядрена енергия
САЩ нанасят удари срещу Иран за втори пореден ден
Axpo Group: Европа ще започне идната зима с много ниски запаси от газ
В Европа има 350 проекта за геотермална енергия, цената ѝ продължава да намалява
Rolls-Royce показа седан за тези, които не търсят само скъпа кола
Производителите откриха тайно оръжие за улавяне на сетивата
Дилъри подготвят „анти-китайски“ план
Каква температура издържат автомобилните гуми?
Ford изтегля над 100 000 Mustang и Mach-E
Парламентът ще приеме промени в Закона за кредитните институции
Закони, проекти, финансиране - какво ще решава Министерският съвет днес