Държавите вече не се разпределят в твърди идеологически лагери, а си сътрудничат по конкретни интереси. Този извод се налага от коментарите в анкета на Bloomberg TV Bulgaria: Върви ли светът към многополюсен ред?
Според анализаторите международните отношения се пренареждат. САЩ, макар все още лидер, настояват за нов световен ред и споделена отговорност със своите партньори, докато Китай използва икономическо и дипломатическо влияние, за да се наложи като втори полюс.
Пламен Димитров, Българско геополитическо дружество:
Според мен светът постепенно се насочва към многополюсен модел. Вече не наблюдаваме доминацията на един-единствен център на влияние, а оформянето на няколко самостоятелни полюса. Китай продължава да засилва икономическата, политическата и военната си роля, докато Европа все по-често действа като отделен фактор наред със САЩ.
Наред с тях се открояват и сили като Индия и Русия. Тази тенденция поставя по-малките държави пред все по-труден избор на стратегически партньорства и вероятно ще задълбочи разделението между основните глобални центрове на влияние.
Мариана Трифонова, международен анализатор:
Да, според мен вече живеем в условията на многополюсен, макар и асиметричен свят. САЩ запазват водещи позиции във военната мощ и технологиите, докато Китай разширява икономическото и геополитическото си влияние.
Европа все още не действа като напълно самостоятелен полюс, а държави като Индия, Турция и Бразилия все по-успешно балансират между големите сили. В резултат международната система става по-фрагментирана, с повече регионални центрове на влияние, променливи съюзи и нарастваща геополитическа несигурност.
Паскал Желев, преподавател в УНСС:
Според мен светът се движи не просто към многополюсен, а към все по-фрагментиран модел. Вместо няколко равностойни сили, се оформят различни центрове на влияние в икономиката, технологиите, сигурността и финансите. САЩ, Китай, Европейският съюз и Индия имат различни предимства и роли, а глобалният баланс става все по-сложен.
За малки отворени икономики като България това означава по-непредвидима международна среда, засилена конкуренция между блоковете и необходимост от по-голяма икономическа и стратегическа гъвкавост.
Кое променя модела на международните отношения, при който глобалното влияние, икономическата мощ и военната сила са разпределени между повече от два центъра на влияние?
Вижте коментарите на всички експерти, участвали в анкетата, във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички "Анкети" можете да видите тук.


Кристиано Роналдо с исторически постижения при разгром над Узбекистан
Русия обяви готовност за нови преговори с Украйна
Египетски самолет кацна аварийно в Горна Оряховица
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Л. Йорданова: Ролята на училището е много по-широка от академичните знания
Доверие на нула: Българите не вярват на институциите, политиците и партиите
Войната с Иран поставя под риск парични преводи за 124 млрд. долара от Залива
Скептицизмът на пазарите към Анди Бърнам е предупреждение за Великобритания
Русия създава алтернативна информационна екосистема
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
BMW 3-Series 2018 срещу Audi A4 2018: Кое е по-надеждно
Китайци направиха най-черната автомобилна боя
Еврокомисар: ЕС трябва да интегрира Украйна в отбранителен съюз
Полицаи, дегизирани като талисмани на Мондиала, арестуваха наркодилър (ВИДЕО)
Майка от Алабама кръсти новороденото си... Xfrgolszzzxy