IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Предпазливото покачване на банковите лихви в България

Конкуренция между банките и изоставане във времето от решенията на ЕЦБ бавят коригирането на лихвените нива у нас

07:00 | 03.08.23 г. 12
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

В сянката на централните банки

Пазарите са настроени, че Федералният резерв на САЩ е близо до край на цикъла на повишаване на основната лихва. В зависимост от икономическите данни ще се анализира колко дълго ще се задържат настоящите нива на лихвите, преди да има нова промяна и дали няма да започне период на намаляване на основната лихва, коментират от ЦКБ.

Що се отнася до ЕЦБ, там все още не е достигнат краят на цикъла на повишаване на основната лихва, като в зависимост от икономическите данни ще се преценява кога ще настъпи този момент и за еврозоната. Все пак очакванията са за леко забавяне на темпа на увеличение на основната лихва.

В България все още има забавяне на повишението на лихвите, което все пак започва, е наблюдението на банкерите. Паричният пазар се съживи и банките пласират и привличат ресурс на нива около пазарните за Европа, т.е. 3,30% - 3,40%, което води до увеличаване на цената на привлечения ресурс и би трябвало да рефлектира и върху лихвите по кредитирането. 

Банката прилага по-рестриктивна политика при отпускането на кредити при затегнати кредитни стандарти за предоставянето им. Ефектът от мерките на БНБ ще бъде видим в началото на следващата година и ще рефлектира върху лихвените условия, по които ще се договарят новите договори, прогнозират в ЦКБ.

Забавянето на повишението на лихвените проценти в България може да се обясни с ликвидността на банките, но след предприетите мерки за увеличение на задължителните минимални резерви на 12% от 1 юли вече се очаква плавен процес на повишение на лихвите.

Пик на лихвените стойности

Лихвите по кредитите на "Инвестбанк" АД ползват за база EURIBOR, така че повишаването му автоматично води и до нарастване на лихвените нива по тях. Банката не е променяла надбавките. Трендът към повишаване на основните лихви на ЕЦБ няма да спре до края на годината, ако не настъпи сериозна промяна в базисните допускания. Това мнение изрази Светослав Миланов, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на "Инвестбанк" АД.

Той посочи, че двуцифреният ръст на цените, който бе достигнат в края на миналата година, бързо намаля през 2023 г., но спадът на цените при услугите все още не е на такива нива, каквито биха наложили промяна в политиката на ЕЦБ.

„Очаквам до края на годината лихвите по депозитите да нарастват, но доста по-плавно и бавно от тези при кредитите. Голямата ликвидност на пазара доскоро бе един от факторите за забавянето на трансмисията на затягането на паричната политика на ЕЦБ, но лихвите ще продължат да се покачват, макар и с по-бавен темп. Конкретно за България повишението на лихвите идва по-плавно именно заради високата ликвидност в банковата ни система. Тенденцията към повишение ще се усети по-осезаемо в края на годината и началото на 2024 г.“, обясни банкерът.

По думите му показателите за нивото на потребление са положителни, но въпреки това вече се наблюдава забавен ръст в кредитирането на глобално ниво, защото по-високите разходи ограничават търсенето. 

„Забавянето в темпа на растеж в кредитирането ще се усети както при домакинствата, така и при компаниите. Причината за това е съвсем логична – слаб икономически растеж, очакванията за повишаване на лихвените проценти по кредитите и донякъде влизането в сила на по-високите нива на антицикличния капиталов буфер, определен от БНБ", аргументира се Светослав Миланов. "Увеличението на минималните задължителни резерви ще засегне основно експанзията на ипотечни кредити, но това от своя страна ще натисне търсенето и потреблението и оттам инфлацията.“

Банкерът предупреди, че колебанията на енергийните цени, рисковете от проблеми във веригите за доставки и очакваното забавяне на външното търсене е възможно да отслабят способността на някои контрагенти да обслужват задълженията си, така че политиката на БНБ е очаквана, а секторът трябва да бъде готов. 

„Споделям прогнозата на Министерството на финансите, че в края на 2023 г. годишният растеж на паричното предлагане ще се понижи до 12,4% спрямо 13,2% в края на 2022 г. Очаквам обаче, че след достигане на пика на лихвените стойности през 2024 г. лихвените нива както при депозитите, така и при кредитите ще се застопорят за по-дълъг период“, коментира Миланов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:41 | 03.08.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 11
danchomentata
преди 9 месеца
Альо, Центральный банк:Шуми Марицаокървавена,плаче вдовицалюто ранена. Марш, марш, с генерала наш! В бой да летим враг да победим.Бьлгарски чеда,цял свят ни гледа,хай към победаславна да вървим.http://***.worldgovernmentbonds.com/country/greece/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 13
danchomentata
преди 9 месеца
Бря, Ц точка В точка водеше лихвена политика на по-високи лихвени проценти по депозитите от кредитите.Sada je shansa Булгарсовинвест да сгъне Федя https://***.capital.bg/politika_i_ikonomika/1994/05/09/1914749_korporativnata_banka_zapochva_na_chisto/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още