Военната прокуратура и Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) проверяват договори в Министерството на отбраната, платени авансово без банкова гаранция от фирмите изпълнители. Това съобщи министърът на отбраната Димитър Стоянов.
Той каза, че изцяло авансово са били платени договори за 16,6 млн. лв., като фалшивите банкови гаранции са за минимум 10 млн. лв. По някои от договорите изпълнението е вече 90% и реално няма проблем, но има и договори, които са все още на идеен проект, каза министърът.
Министерството на отбраната подава искови молби, за да търси правата си. Провеждат се и срещи с фирмите, за да бъдат представени реални банкови гаранции.
Военният министър каза, че това се е случило при предишното управление и изрази надежда прокуратурата да се произнесе максимално бързо.
Министърът отчете серия забавяния в проектите за модернизация на армията. По думите му между 2023 и 2026 година е направено прекалено малко. Има забавяне и по инфраструктурата за F-16, както и за новите кораби.
Стоянов посочи, че е подготвен план за увеличаване на разходите за отбрана до 5% до 2035 г. от брутния вътрешен продукт, като уточни, че 3,5% от тях са преки военни разходи, а 1,5% са за разходи, свързани с отбраната – инфраструктура, киберсигурност и други. Миналата година разходите за отбрана са били 2,13% от БВП, тази година се надяваме да бъдат 2,15%, каза министърът.
От Министерството на отбраната посочиха, че ще променят наредбата за заплатите на ръководствата на подчинените дружества. Заплатите на директорите в тях са надвишавали тази на министъра на отбраната, каза още той. Извънреден одит ще бъде извършен във всички търговски дружества.
България ще се стреми да включи и родната индустрия във финансирането по механизма SAFE (Security Action for Europe), каза още министърът на отбраната.
Стоянов заяви, че от девет проекта по механизма SAFE (Security Action for Europe) само един ще се изпълнява в България и той е под въпрос – това е проектът за придобиване на 155-милимитрови снаряди. Той заяви, че България ще се стреми да включи и родната индустрия във финансирането по този механизъм, така че българските фирми да са водещи.
Крайният срок за усвояване на финансовите средства по всички договори е 2030 г., посочи военният министър и допълни, че са ускорени преговорите с ЕК по всички споразумения и следващата седмица ще стартира процедурата по тяхната ратификация.


Времето във Варна на 26 юли 2026
Един загинал и 15 ранени след удар с автомобил в Берлин
Честваме паметта на света преподобномъченица Параскева Римлянка
Занаятите, които не изчезват: между тиктакането на часовника и мириса на кожа
От 780 лв. до над 20 000 евро: Какво получават майките на Балканите?
Теория на игрите, "Одисеята" и Баб ел-Мандеб
В рядък ход Казахстан призовa Путин да замрази войната в Украйна
САЩ спират ударите срещу Иран, след като хутите отвориха втори фронт във войната
Митата на Тръмп няма да изчезнат, колкото и да са непопулярни
Блокадата на хутите вече отблъсква и китайски танкери от саудитския петрол
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Тази къща на колела струва 2,2 млн евро и има гараж за класически автомобил
VW ще продава китайските си модели в Европа
Защо бързото каране всъщност не ви пести време?
Бяла акула ”Биг Роуз" беше забелязана край бреговете на САЩ
75% обезщетение за майките, които се върнат по-рано на работа?
Ограничено движение на “Тракия”, “Струма” и през Кресненското дефиле