Милиардерът инвеститор Джордж Сорос е купил близо 20 млн. акции на стартъпа за електрически пикапи Rivian Automotive Inc през тримесечието, приключило на 31 декември, показват данните от подадените в петък документи до американската Комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC).
Тези 19 835 761 акции, на стойност около 2 млрд. долара по това време, нареждат Soros Fund Management сред най-значимите инвеститори в компанията. Rivian, която е 20% собственост на Amazon.com Inc , се очаква да предостави на компанията за електронна търговия повече от 100 000 електрически камиона, припомня Ройтерс.
Базираната в Ървайн, Калифорния, Rivian заяви през декември, че очаква производството да изостане с „няколкостотин автомобила" от заложената цел за 2021 г. от 1 200 автомобила поради ограничения във веригите за доставки, подчертавайки вероятните предизвикателства при увеличаване на производството, за да се изправи срещу лидера в производството на електрически превозни средства Tesla Inc. Още през декември Rivian предупреди, че международните проблеми при доставките могат да засегнат нейното производство.Компанията съобщи, че планира да изгради завод за 5 млрд. долара в Джорджия, за да увеличи капацитета си, но подчерта, че има производствени предизвикателства в момент, в който получава по около 2000 предварителни поръчки всяка седмица.
Акциите на Rivian се обезцениха с 9% в петък и са поевтинели с 43% от началото на годината досега. Цената на акциите спадна с 67% от максимума си от 179,46 долара, който достигнаха на 16 ноември, по-малко от седмица след като концерна набра 12 млрд. долара в най-големия борсов дебют през 2021 г.


Плодовете и зеленчуците с голям скок в цените през първото тримесечие
Дърво падна на улица "Георги С. Раковски" във Варна
Ремонтът на ферибота в Белослав приключи по-бързо
Стана ясно под кой номер излиза DARA на финала на "Евровизия"
Р. Драганов: Giro d’Italia показа България като модерна туристическа дестинация
Си приветства новите отношения със САЩ след срещите с Тръмп
Българските брандове ще победят бързата мода със своята култура и ценности
Д. Събев: Мерките срещу инфлацията ще доведат до повишение на цените
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Демерджиев за случая “Петрохан”: Има нови факти
Има ли сатанизъм в "Бангаранга": Изтъркани клишета за Дявола - от джаза и Ози до Дара
Иззеха 40 кг храни от незаконен магазин в сливенския кв. "Надежда"
И яйцата станаха лукс, за година са поскъпнали двойно
Арестуваха бившата на Еминем отново