IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Синдикати: Премахването на минималните прагове ще ни върне към порочни практики

КТ "Подкрепа" и КНСБ настояват за позицията на правителството по искането на работодателите за отпадане на минималните осигурителни доходи

16:22 | 12.09.16 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Ако правителството се подаде на "агресията на работодателите" да премахне минималните осигурителни доходи (МОД), опасността страната да се върне към практики отпреди 2003 г., когато на минимална заплата за страната се осигуряваха цели предприятия, е реална. Това заявиха представители на двата синдиката - КТ "Подкрепа" и КНСБ на пресконференция, предава БТА.

Според лидерите на двата синдиката - Димитър Манолов и Пламен Димитров, директори на много фирми са готови да сключат споразумения за МОД и за повишение на минималните работни заплати. Това ще се случи дори и да няма преговори, подчертаха те.

Според синдикалистите при отказ от МОД всички обезщетения, включително болничните и майчинските, ще се плащат само върху минималната работна заплата.

„Министърът на труда и социалната политика има всички права да повиши административно МОД, ако няма преговори за тяхното ниво през 2017 година“, каза Димитър Манолов. 

Синдикатите искат да чуят позицията на правителството за искането на работодателите за отпадане на минималните осигурителни доходи.

Пасивността и липсата на официална реакция по работодателския бойкот за минималните осигурителни доходи от страна на правителството и особено на ръководствата на министерствата на труда и на финансите е опасна и укорителна, се казва в съвместно обръщение на КТ "Подкрепа" и на КНСБ към правителството, разпространено днес от председателите на двата синдиката Димитър Манолов и Пламен Димитров на пресконференция.

Обръщението е по повод "открито провокативното и подривно за осигурителните права на хората и националните финанси поведение на ръководителите на национално представителни организации на работодателите", посочва се в писмото документа.

С оглед на високия дял на сивата икономика в страната (над 30 на сто) изразяваме недоумението си от липсата на информация за санкционирани работодатели, въпреки че миналата година укриването на осигурителни вноски беше криминализирано, посочиха още Пламен Димитров и Димитър Манолов.

Работодателските организации в България настояват за премахване на минималния осигурителен доход и отказват да участват в такива преговори за 2017 година.

За бизнеса минималните прагове са ненужен инструмент, който увеличава сивата икономика, води до загуба на работни места и дисонанс в заплащането от отделните фирми. Бизнесът изтъква и порочната практика на административния подход на държавата за налагане на прагове и то на базата на минималната работна заплата, която също е определена административно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:08 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 0
sdar
преди 7 години
Аз нещо не разбирам за кого работят синдикатите у нас. Значи според тях е нормално да им хора които да плащат осигуровки на МОД за професията си, а да получават реално МРЗ? Нещо ми се губи логиката точно синдикатите да защитават подобна позиция.Не е ли по-правилно синдикатите да искат МОД да стане със силата на МРЗ за дадените професии, т.е. да се плащат осигуровки на подобен размер, но и да се получават от работниците поне подобен трудов доход?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още