Турската хотелска верига Dedeman Hotels and Resorts International планира да увеличи бизнеса си на Балканите, Близкия изток и Централна Азия. Веригата, която управлява 22 хотела в Турция и чужбина, прави голяма крачка за разширяване на дейността си в локации, които са предпочитани от много турски туристи, пише Hurriyet Daily News.
След откриването на два хотела в Пловдив и София (Тримонциум и София Принцес – бел. ред.), компанията търси още инвестиционни възможности в България – в Банско и Варна. Водят се преговори с местни инвеститори за откриването на два нови хотела, пише изданието.
“Първата ни цел е да превърнем Пловдив и София в ключови дестинации за фирмени срещи и конгреси за Турция”, е казал Аднан Хастюрк, регионален мениджър на Dedeman, по време на пресконференция в София. Общата инвестиция в двата хотела е 50 млн. евро, посочва още той.
“Турски граждани идват в България основно по бизнес. Затова целта ни е да превърнем Dedeman в дестинация за конгреси и срещи”, казва Хастюрк. “В Dedeman Sofia Princess разполагаме със зали за срещи и конгреси с капацитет 900 места.“
Той коментира и някои проблеми, възникнали след влизането на България в ЕС. “Таксите за издаване на визи са много високи. Обръщали сме се към властите с призив да се намалят таксите. Ако това стане, може да очакваме много туристи от Турция тук.”
Като членка на ЕС България бързо се превръща в обещаваща страна за туризъм, допълва той.
Хотелът на веригата в София - Dedeman Princess Sofia, има 601 стаи и осигурява работа на 300 души.
Докато София е локация за повече бизнес пътувания, хотел Dedeman Trimontium Princess в Пловдив разчита на туристическия потенциал на града. Хотелът има 154 стаи, като около 12,3% от гостите му са от Турция, а привлича също туристи от Гърция и Италия.
Относно бъдещите инвестиции на веригата Хастюрк посочва, че Dedeman се надява на ръст и в други съседни държави. “Искаме да заемем място и в Гърция. Най-важната цел за нас е да растем в съседни държави“, казва той.
Веригата има интерес също към Близкия изток и Централна Азия. Тя вече развива дейност в Сирия, Иран и Азербайджан и е в процес на оценяване на потенциала в Саудитска Арабия и Ирак.


53 пожара за гасили огнеборците за денонощие в страната
Виц на деня - 21 май
Мачовете по ТВ днес (21 май)
Без ток във Варна на 21 май 2026
Времето във Варна на 21 май 2026
SpaceX разкри загуба от 4,3 млрд. долара за първото тримесечие
Великобритания говори за AI суверенитет, но купува американски технологии
Nvidia обяви, че изкуственият интелект е напът да стане масов
Български учени разработват екосъобразен метод за рециклиране на соларни панели
Цените на акциите в света се движат в синхрон с ръста на БВП, а той е под натиск
Повече от половината кабриолети на пазара са над 15 години
Когато офроуд инженерството срещне рап-културата
Неочакван брак между Stellantis и Jaguar Land Rover
Audi на съд заради масов дефект във водните помпи
Революционна система на Saab променя контрола на турбото
Внучката на Мусолини спечели италианския Big Brother
Тръмп и Нетаняху в спор заради стратегията спрямо Иран
Църквата отбелязва Спасовден - Възнесение Господне
Европа закупила 70% от ракетите за "Пейтриът", използвани от Украйна
От днес до 24 май: Намалени цени на билетите в Народния театър
преди 15 години И аз не вярвам ,че Банско ще предствалява интерес за тях ! Тотална липса на здрав разум е да се занимават с Банско !Инак абитуриентът е много прав ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години дам, дано да им се възвърне левчето отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Става въпрос за ДРУГО- в ТУРЦИЯ ХАЗАРТА е ЗАБРАНЕН със ЗАКОН....!!!!.....Хората си гледат БИЗНЕСА -просто ше си докарат БОГАТИТЕ КЛИЕНТИ да разпускат в БЪЛГАРИЯ......... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години може би банско са го сложили просто така, по инерция. а иначе инвестиционни възможности там - колкото щеш - скоро ще ги продават по левче :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години софия, пловдив и варна - ок, ама банско? отговор Сигнализирай за неуместен коментар