След извънредно заседание днес Европейската централна банка (ЕЦБ) увеличи помощта за гръцките банки по линия на Програмата за спешна ликвидност ELA с 3,7 млрд. евро, пише CNBC, като се позовава на информация от Ройтерс. По този начин общата сума по ELA достигна 87,7 млрд. евро.
Решението на централните банкери идва само ден след срещата на финансовите министри на държавите от еврозоната, на която бе поставен въпросът дали следващата седмица банките в средиземноморската страна ще могат да отворят.
Според добре осведомени източници на CNBC членовете на ЕЦБ са обсъдили три възможности в извънредна телеконферетна връзка. Първата е била незабавно спиране на ELA, което обаче би довело до срив на банковата система. Втората опция е била да не бъде увеличавана помощта, което би довело до налагането на капиталов контрол, ограничения за движението на капитали и такси върху някои видове трансакции.
Третият вариант е бил да се увеличи помощта по линия на ELA, както са поискали гръцките банки, но под условие, че срещата, насрочена за следващата седмица, трябва да има резултат. В крайна сметка това са решили европейските централни банкери.
Стойността на гръцкия банков сектор спадна с една трета от началото на юни, след като опасенията за оставането на Гърция в еврозоната се повишиха.
В петък в центъра на Атина банките отвориха навреме, като потокът от хора, които искаха да изтеглят пари от банките или от банкоматите, беше умерен, пише още CNBC. Настроението сред хората бе спокойно, а опашки не е имало. Според информационната агенция е трудно да се определи дали банките са имали повече работа от обичайното.
Разбира се, в броенето на хората на опашка пред банкоматите не попадат тези, които прехвърлят парични средства по други начини, сред които чрез кредитни карти или електронно банкиране.
Гуверньорът на Централната банка на Гърция Янис Стурнарас в петък потвърди стабилността на банковата система.
Отливът на депозити обаче се ускори през последните седмици. От началото на годината са изтеглени 40 млрд. евро, или около 25% от общата сума на привлечените средства в гръцката банкова система, изчислява Citi. Само в четвъртък отливите надминаха 1 млрд. евро, информира Ройтерс.
Гръцките банки успяват да се справят с тези отливи заради подкрепата на ЕЦБ. Няма съмнение, че трезорите разчитат силно на тези средства. В момента предоставеното финансиране от Евросистемата възлиза на 31% от общата сума на гръцките банкови активи, показват изчисленията на Citi.
Още видеа гледайте на сайта на ТВ Bulgaria ON AIR


Българска доминация на 37-ия международен турнир по тенис на маса „Млади надежди“
Издирват българка, изчезнала във Франция
Цената на моторното масло скочи
Варна отбелязва Международния ден на подводното културно наследство с филм
Полковник е новият заместник-министър на здравеопазването
Защо мирът е по-опасен от войната за новите лидери на Иран
Газовите централи за центрове за данни ще вдигнат емисиите в САЩ с 20%
AI гигантите ще спечелят 1 трилион долара тази година. Може да не е достатъчно
Бягството на Apple от AI отново започва да тежи на акциите ѝ
Нова технология може да промени лечението на мозъчни заболявания
Първото поколение на BMW X5 получи V10 и ръчни скорости
Защо страничните огледала са обречени на изчезване
Опасна мода взима жертви по пътищата
Шофирането без навигация може да ви предпази от Алцхаймер
Първото Lamborghini с V12 не е кола или трактор
Шакира не дава гаджето на Пике да бъде под един покрив със синовете ѝ
Шампионска лига: Левски остави интригата за Атина - 0:0
Николета Лозанова съблазнява по червено бельо
860 кг тютюн и над 1500 кутии цигари откриха в изоставена кариера край Враца
Митничари откриха златно кюлче за 121 010 евро на Капитан Андреево


преди 11 години Докогаааа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ЕЦБ увеличи ликвидната подкрепа за гръцките банки----ха ха ха.... "Гърците са го измислили!" отговор Сигнализирай за неуместен коментар