IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Б. Иванчев: Жилищата са мъртви активи и убиват предприемчивостта ни

Ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване, твърди преподавателят по Поведенчески финанси

13:00 | 13.01.12 г. 115
<p>
	Боян&nbsp;Иванчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Боян Иванчев. Снимка: Личен архив

Д-р Боян Хр. Иванчев е преподавател във  Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) по специалността "Поведенчески финанси". Член е на СД и Инвестиционния комитет на частния инвестиционен фонд „Адванс Екуити” АД. Член е на Международната асоциация на политическите консултанти. Консултирал е множество преки чуждестранни инвестиции в страната.

Професионалният си опит започва през 1993 г. като брокер на фондовата борса. Има над петнадесет години опит като банков дилър и портфолио мениджър. В периода 2005-2009 г. е икономически съветник на заместник министър-председателя Ивайло Калфин.

Завършва средно образование в Чехословакия, а висше образование и докторска степен придобива във Warsaw School of Economics. Специализира в Harvard Kennedy Scholl of Government, Academy for Macroeconomic Research-Beijing, ENA-Paris и други. Бил е основен участник в инвестиционен форум R.I.S.E. Dayton-USA и на световния конгрес на IAPC Washington-USA. Публикува материали в областта на финансовите пазари, макроикономиката и поведенческите финанси. Владее пет чужди езика. Семеен, с едно дете.

- Г-н Иванчев, в България имаме голям процент  на притежание на собствено жилище. Дали това не е един от проблемите, поради които стандарта ни на живот е по-нисък, тъй като жилищата поемат голям ресурс и не достига за инвестиции в хората, особено след като много жилища погиват - било във вилни зони, било в малки градове, или пък стоят заключени, след като собствениците са емигрирали?

Българите сме много богати с мъртви активи - в София жителите са с над 90% собствени жилища. И ги тътрузим до гроба си, като те убиват в изключително голяма степен предприемчивостта ни. Защото сме смазани от мъртвия актив, който изпива силиците ни всеки ден и ни кара да си мислим: "Каквото ще да става, нали имам покрив над главата."

- В книгата си, въвеждаща понятието Postmoney, посочвате примера на Ник Лийсън, фалирал банката Беърингс със загуби от 600 млн. паунда. Какво казва той за парите?

За Лийсън парите на пода на борсата са нереални. Реални пари са стоте долара, с които ежедневно се е басирал на колко ще затвори борсата. Реални са и парите, с които си е купувал шоколадови яйца Киндер за да сглобява малките играчки и да забрави поне за малко лудостта на пазарите.

- Човек често си поставя цели, например да изкара 300 000 лв., или 1 млн. лв., но след това вдига летвата, защо става така?

Римляните например са се опитвали да преодолеят закона за пределната полезност чрез пируване в легнало положение - коремът  не е прегънат и поема повече храна. След това повръщали с помощта на гъше перо и започвали  отново... Количеството пари, по-голямо от това за задоволяване на основните човешки потребности, за да бъде "изконсумирано" води до девиантен консумеризъм. Например извращения. А ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване. Дори благотворителността  е възможно да бъде определена  като перверзия - тя е емоционално решение. Истината е, че всяка година умират 11 млн. деца от недохранване.     

- Правенето на пари игра ли е и има ли тя край, или сме като хамстер във въртележка?

Въпрос на ценности. Поради това въвеждам понятието Postmoney - то отразява развитието на човешкото общество към безпътицата. Ако не е възможно проглеждането извън консумеризма, играта приключва с пълно душевно опустошаване. Правенето на пари също може да бъде и заместител, сублимация на липсата на задоволяване, най-общо казано на желанието за удоволствие.

А сублимацията според Зигмунд Фройд е сексуалният нагон, който се отказва от своята насоченост към физическа наслада, или размножаването, и приема друга цел, която е свързана генетично с предишната, но вече не може да се нарече сексуална. Тя трябва да бъде определена като социална.

Последна актуализация: 10:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

51
rate up comment 1 rate down comment 0
Jay Gould
преди 12 години
Ако сложиш и бебета и младежи може да са толкова. но те са толкова и тук ако сметнеш всички от една фамилия набутани заедно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 13 rate down comment 4
plamenov
преди 12 години
Абе едно ше ви кажа:На тия дето искат да живеят поднаем ми живейте бе :)))На тия дето искат да си купят жилище - еми купувайте бе, само внимавайте какво, от кой и за колко.А иначе от моята черга погледнато: Имам си хапартамент без ипотека и ми е мирна душата ...... ако нещата отидат много на зле поне ше имам покрив над главата ( може да е без ток и без вода защото не съм платил сметките ), па вънка нека си вали я съм си на сушинка. и само ша помоля да не ме убеждават че ако го продам и ги инвестирам на борсата или в други недвижими имоти ше стана богаТ. Това е смисъла на сигурността. Да имаш дом - но твой ( без ипотека), защото като си загубиш работата хазяйна няма да те търпи много преди да те натири. така мисля аз, пък сега каквото остане повече ще го инвестирам, но след като имам базата ....... а базата да градиш семейство е да има къде да го градиш ...... мдааа .... защото не мога да си помисля че някой хазяйн ше ме натири с 3 годишната ми щерка на улицата ..........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 3 rate down comment 1
emilyyyyy
преди 12 години
може също да се поинтересуваш и от трудовете на друг класик - Мейнрад Кейнс, а също и от "Капиталът" на Карл Маркс ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 15 rate down comment 2
sel4o
преди 12 години
Ще си позволя да предложа и моята сентенция за щастие:- Собствено жилище /но без ипотеки и заеми/, - Качествена храна /за добро здраве/, - Всеки останал леФ се превръща в спомени /екскурзии в страната и чужбина, СПА и природа, докато те държат краката/За всичко останало ще се погрижат банкерите и политиците да ти го изяде инфлацията!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 8 rate down comment 0
plamenov
преди 12 години
Е по-точно нямаше как да се каже :))) Евала!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 6 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
The Bandwagon effect..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 4 rate down comment 4
avramcho
преди 12 години
освен всичко написано , има нещо много важно !!!----------------авторът преподава Поведенчески финанси / т.е. Пазарна психология - бил е трейдър и много добре знае ролята на масовото мислене.........друг е въпроса дали в момента говори като Консултант или като СПЕКУЛАНТ !-----------Чудесна възможност имате да разберете в какво Качество говори в момента - просто всички сте убедени , всички мислите Еднакво по въпроса за имотите !----------напишете в Гугъл "когато всички мислят еднакво" и ще намерите отговора дали сте прави или неи да знаете - тези принципи работят навсякъде,дори на политически избори - защото всички мислят еднаквоУспех
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 5 rate down comment 1
nikolait
преди 12 години
а като казах Адам Смит и Богатството на народите - ето нещо, което се радвам че намерих - http://***.investor.bg/sviat/6/a/shotlandskiiat-filosof-adam-smit-predrekyl-krizata-predi-232-godini,75756/така че когато Класиците говорят ние простосмъртните си водим бележки:-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 26 rate down comment 2
Инвестиращ
преди 12 години
Твърдението от заглавието е приемливо като тема за обсъждане, но текстът не съдържа някакво откритие. Срещал съм значително по-добре обосновани доводи.Вербалната му копозиция, обаче, е трагикомичен атемпт за демонстрация на суперерудиция и ултраинтелект, което е евидентен симптом на девиантна ментална кондиция, директно конектирана с когнитивен дисонанс и психически дискомфорт и базирана на вокабуларна новофилия, като реакция на супресирано его и дисхармонизирани когници. Текстът преференцира формалния аспект, неглижирайки контента и сигнификационния сенс. ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 4 rate down comment 3
nikolait
преди 12 години
Направо автора ме хвърли в дълбок размисъл?!!! Чудя се тогава защо живее едно зайче или пиле? Може би, за да бъде изядено(но те ще са по-щастливи да умрат от старост, хрупайки трева и семена и невредящи на никого с нищо). За домашно предлагам на автора да се задълбочи в анализ на понятия като СВОБОДНА ВОЛЯ (СВОБОДА), РАВЕНСТВО, СИГУРНОСТ- абе с една дума да прочете нещо от Френската революция или мислители като Монтескьо, Русо, а защо не дори АДАМ СМИТ. Според мен оттам ще си отговори на много въпроси, които тук стигат на ниво Библията. А идеята за щастието е авторство на т.нар американски бащи-остователи, които решили да добавят и нещо от себе си и взели от библията идеята за ЩАСТИЕТО, като писали Конституцията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още