По думите ú в България около 64% от трансакциите като обем през 2022 г. се дължат на местни инвеститори – те бяха доста активни и обърнаха и тренда, защото предходните две години бяха с преобладаваща роля на чуждите инвеститори.
Йорданова отчете, че през миналата година има забавяне в инвестиционната активност на пазара на бизнес имоти в Централна и Източна Европа. „Имахме по-малки обеми от порядъка общо за региона около 10 млрд. евро, които бяха разпределени неравномерно. Полският пазар категорично излезе напред с още по-голяма преднина с над 50% от общия инвестиционен обем в ЦИЕ“, направи сравнение Йорданова.
По думите ѝ за миналата година фаворит при инвеститорите в България сред бизнес имотите е секторът на индустриални и логистични площи с 32% от общия обем сделки. На второ място са секторът на офисните площи и този на хотелите всеки с около 19% от общия обем инвестиционни сделки.
Според консултанта технологичният сектор в България е доста активен в усвояването на офис площите, но отбеляза, че има доста повече релокации и преосмисляне съобразно новия хибриден формат на работа. „Хибридният начин на работа води до доста сериозни метаморфози в нуждите на корпоративните организации и на пазари като Словакия виждаме съкращаване на площите с 20-30%”, даде пример Йорданова.
Тя посочи, че е факт забавянето на нови обекти и тази тенденция се наблюдава не само в България, но и в целия регион. „Налице е по-ниско предлагане в офисния пазар и това е отложен ефект в забавянето на предприемачеството и строителството в сектора, вследствие на несигурността в последните години“, обясни консултантът.
Йорданова смята, че въпреки това не се наблюдава фундаментален проблем с офисния пазар, няма корекция в цените, а от гледна точка на възвръщаемост офисният сегмент поддържа около 7,75% възвръщаемост.
На засилено търсене в България и в целия регион на ЦИЕ се радват индустриалните и логистични площи. Има пазари, като например чешкия, където свободните такива площи клонят към нула процента. Това до известна степен е нездравословно, това са пазари на наемодателите и те диктуват правилата в момента.
Как се отразява вдигането на лихвите на бизнес заемите и каква е корекцията в цените? Стават ли по-консервативни инвеститорите? Кои са новите концепции за бизнес имоти? Печели ли се от управление на активи на жилищния пазар от институционален инвеститор? Какво е търсенето на индустриални и логистични площи в Централна и Източна Европа може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт” гледайте тук.


МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ "Чернобил" е повреден
Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (6 декември)
Времето във Варна на 6 декември 2025
Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Границата с Гърция е отворена и в двете посоки за камиони
Заведоха седем дела след самоубийства и кризи, предизвикани от ChatGPT
Зеленски в действие: Андрий Ермак се прости и с още постове
Украински дрон удари сграда в Грозни, Кадиров обеща суров отговор
Продължава спасяването на бедстващият танкер край Ахтопол