IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Мъглата на технологичния фронт се сгъстява на фона на несигурни прогнози

Бързите промени в политиката на Белия дом направиха практически невъзможно да се прецени потенциалното им въздействие

11:17 | 15.04.25 г.
Снимка: Spencer Platt/Getty Images
Снимка: Spencer Platt/Getty Images

Анализаторите на Wall Street все още не са намалили значително прогнозите за печалбите на технологичните компании, докато американските мита заплашват да засегнат индустрията, пораждайки съмнения дали оценките на акциите са се понижили достатъчно, или цените трябва да спаднат още, пише Bloomberg.

Въпреки че търговската война на президента Доналд Тръмп и ескалиращото напрежение с Китай ограничават перспективите пред корпоративните печалби, бързите промени в политиката на Белия дом направиха практически невъзможно да се прецени потенциалното въздействие. Имаше известно облекчение през уикенда, когато администрацията на Тръмп освободи смартфони, компютри и друга електроника от последните мита. Промяната щеше да бъде от полза за компании като Apple и Nvidia, но оптимизмът се разсея бързо, след като министърът на търговията Хауърд Лутник каза, че това е временен ход, който ще бъде последван от специални мита за индустрията.

Така че без ясна представа докъде ще стигнат политиките на Тръмп, анализаторите до голяма степен се въздържат от опитите си да разберат как те ще засегнат нетните печалби. Вместо това те чакат да видят какво казват ръководителите в предстоящите отчети. Какъв е страничният ефект от това? Ако прогнозите за печалбите спаднат, някои технологични акции все пак може да се търгуват при твърде високи ценови нива спрямо очакваната печалба дори след като скорошната турбуленция повлече индекса Nasdaq 100 с почти 16% надолу спрямо рекорда му през февруари.

„Проблемът за технологиите е, че оценките се понижиха заради разпродажбите, но коефициентите може отново да се повишат със снижаването на оценките, дори ако пазарът не тръгне също нагоре“, коментира Лиз Ан Сондърс, главен инвестиционен стратег в Charles Schwab. „Това прави изключително трудно да се оцени как изглежда справедливата стойност“.

Пазарната волатилност, породена от митата за технологични продукти. Графика: Bloomberg Пазарната волатилност, породена от митата за технологични продукти. Графика: Bloomberg

Рискът се илюстрира от факта, че прогнозите за печалбите на някои от най-високо оценените технологични компании почти не са се променили, въпреки че търговската политика на Тръмп заплашва да преобърне глобалните вериги на доставки и да помрачи глобалните икономически перспективи.

Wall Street очаква Великолепната седморка да отчете ръст от 21% на печалбите за 2025 г. в сравнение с 21,5%, прогнозиран в средата на февруари, според Bloomberg Intelligence. Позицията за ръста на приходите всъщност се повишава леко от средата на февруари.

Досега корекциите на прогнозите за по-широкия технологичен сектор в S&P 500 също бяха сравнително приглушени. Но скоро това може да започне да се променя. В петък анализаторът на Citigroup Кристофър Данейли заяви, че свива прогнозите за производителите на чипове средно с 20%.

Настоящият консенсус ще доведе до търгуване на технологичния сектор в S&P 500 при съотношение от 23 пъти цена/очаквана печалба, докато Nasdaq 100, който включва такива технологични гиганти като Amazon.com, Alphabet и Meta Platforms, съотношението е 22 пъти. И двата коефициента слязоха от върховете си, но остават леко над дългосрочната си средна стойност.

„Има много имена, които се надявам да се продават по-евтино, но оценките може да са подвеждащи, тъй като се основават на очаквания, а степента, до която те са точни, е голяма част от пъзела, който не знаем“, коментира Лесли Томпсън, главен инвестиционен директор в Spectrum Management Group.

Apple е смятана за една от компаниите, които са най-засегнати от митата предвид глобалната ѝ верига на доставки и зависимостта ѝ от Китай, но консенсусната прогноза относно производителя на iPhone почти не е мръднала. Прогнозите за нетната печалба за 2025 г. са намалели с едва 0,8% през последния месец, сочат данни, събрани от Bloomberg, а прогнозата за приходите - само с 0,3%. Nvidia също има само ограничени корекции в прогнозите.

Анализаторът на Bernstein Стейси Расгън наскоро отбеляза, че коефициентите на компаниите за полупроводници са се свили с двуцифрени числа.

Анализаторите вероятно ще започнат да правят по-значителни корекции в началото на сезона на отчетите. Той започна с данните на банките миналата седмица. Тази пък се очаква отчетът на Netflix, а резултатите на компаниите с мегаголяма капитализация са планирани за по-късно този месец и през май.

И все пак има шанс самите компании да имат малко повече яснота относно перспективите от анализаторите на Wall Street. Някои вече са променили прогнозите си и има вероятност други да направят същото.

„Работим с много по-малко видимост и информация от нормалното и следователно е трудно да инвестираме с каквото и да е убеждение“, коментира Робърт Руджирело, главен инвестиционен директор в Brave Eagle Wealth Management. Той направи коментара преди новините за временното отлагане на митата за части от технологичната индустрия, обявено късно в петък.

Руджирело твърди, че доскоро анализаторите са можели да обсъждат сравнително тесен диапазон от справедливи стойности за акции като Apple, които приключиха миналата седмица на ниво около 200 долара.

„Сега нещата са толкова неясни, че доколкото знаем, диапазонът е между 100 и 300 долара“, коментира той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:27 | 15.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още