IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Руската икономика се задъхва, отливът на капитали се увеличава

МВФ оряза прогнозата си за растежа, според СБ 150 млрд. долара ще напуснат страната през 2014 г., а Путин обръща поглед към Китай

11:28 | 14.05.14 г. 44
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Руската икономика се задъхва, отливът на капитали се увеличава

Международният валутен фонд (МВФ) оряза прогнозата си за икономическия растеж на Русия за 2014 г. до само 0,2% спрямо постигнатия през 2013 г. ръст от 1,3%. Миналия месец експертите на финансовата институция заявиха, че руската икономика вече е изпаднала в техническа рецесия заради големите отливи на капитали на фона на случващото се в Украйна, пише WBPOnline. Централната банка на Русия изчислява, че само за първото тримесечие на 2014 г. 63,7 млрд. долара може да са напуснали страната.

Министерството на икономиката на Русия съобщи, че производството на електроенергия и газ и товарният транспорт са отчели слабости през април. Общата бизнес активност не дава причини да смятаме, че перспективите пред икономиката за първите три месеца на новата година ще са оптимистични. Прогнозите са за свиване на БВП през второто тримесечие – което да е второ поредно.

Миналата седмица Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) също предрече, че руският икономически растеж ще спадне до 0,5 на сто от първоначалните 2,3%. Според експертите на Организацията събитията в Украйна са сложили спирачка на възстановяването в Русия, което са наблюдавали в края на миналата година.

Световните финансови институции са на мнение, че санкциите, наложени от САЩ и Европейския съюз, са оказали своя ефект върху инвеститорското поведение.

Според някои анализатори събитията в Украйна са само един от факторите за отлива на капитали, като твърдят, че парите са напускали границите на Русия още преди анексирането на Крим и наложените впоследствие санкции. Общият брой на местните проекти от руски инвеститори е спаднал със 7% на годишна база през януари тази година и с 3,5 на сто през февруари.

Руското икономическо ведомство очаква, че до края на тази година отливът на капитали ще достигне сумата от 100 млрд. долара, докато Световната банка прогнозира, че сумата ще надхвърли 150 млрд. долара.

В края на април агенция S&P понижи кредитния рейтинг на Русия, посочвайки, че „големите капиталови отливи през първото тримесечие на 2014 г. са увеличили риска от значително влошаване на външното финансиране, преките чужди инвестиции и на портфейлните капиталови инвестиции.“

Компаниите, както и руските домакинства, са движещата сила, която стои зад отлива на капитали, конвертирайки спестяванията си от рубли в долари. Търсенето на чуждестранна валута отчете рекорден връх от 2008 г. насам – най-тежката от финансовата криза, когато бизнес доверието бе на рекордно ниско дъно.

В опит да неутрализира въздействието от американските и европейските санкции и за да предпази Русия от навлизането в рецесия президентът Владимир Путин се впусна в търсене на алтернативни източници на капитал за препъващата се икономика.

След като финансирането от западните държави се затегна, Путин обърна поглед към Азия и в частност – към Китай, за осигуряването на финансови инжекции за руските индустриални, промишлени и инфраструктурни проекти.

В продължение на няколко поредни години Китай бе най-големият търговски партньор на Русия, а Москва бе особено активна в правенето на бизнес с южната си съседка, особено в областта на енергетиката, задоволявайки нарастващата й нужда от петрол и газ. Сумите по сключените нефтени сделки между двете страни надхвърлиха стотици милиарди долари.

Очакванията са, че Китай, който изпитва недостиг на суровини, ще се възползва от предложенията, отправени от руското правителство, и ще се сдобие с по-широк достъп до секторите на руската икономика и ще вземе участие в големи проекти в бъдеще.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

21
rate up comment 10 rate down comment 7
Ironhorse
преди 9 години
Според мен тихом мълком Запада е въвел санкции и само ще увеличава натиска над путин.Пазара ще направи останалото.Пример: Преди дни научих, че един преработвателен завод (близо до Пловдив) на плодове и зеленчуци е обявил фалит, защото стоките изнесени за Русия не са му били платени.Още два такива случая и търговията с руснаците ще приключи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 3
deant
преди 9 години
Въпроса бе затваряне Китай и Русия и отцепване от света едва ли не.--Такъв въпрос нема.Затваряне на китай означава тея с ноу хау да си ядат ноу хау-то, щото няма да намерят работници в собствената си държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 9 години
Много им верваш ти на тези червени капиталисти в "Сега"! Аз бих бил малко по-внимателен точно с Райчев, ама това е вероятно заради некои факти около баща му, които се случиха пред очите ми... хаха!Сигурно цялата му теория (на Райчев) щеше да звучи поне малко убедително, ако в нея не беше изпуснат един дребен факт, или по-скоро - един участник - САЩ. Не знам дали ме схващаш.... хехе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 9 години
Е що бе виж монокултурите какъв износ вади при нас над 5 милиона тона зърнени култури сме изнесли. А за Русия, пита се въпроса какво ще стане ако суровините паднат тогава ще им гледате сийра щото икономиката им е следствие на бюджета, а той функция на износните такси. Т.е. бюджета се пълни само чрез суровините, този модел до кога ще е валиден? Всичко отива в клуба на олигарха нищо не се връща в икономиката им ;) Като нищо може им се случи пак криза от 90-те в някой бъдещ близък момент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 9 години
Да тук си прав съгласен съм с теб. В икономиката има ново течение за чиста продукция именно да отговори на крайните оскъдностти на ресурсите.Проблема го меря в микро ниво ако Китай и Русия се зацепят ще изостават от др свят при равни други условия. Поне Китай от личен опит го знае това през 15-16 век. Ако всичко се отвори към конкуренция демек ще има ефективност и по-малко ресурси ще са валидни за единица продукт. Докато дойде и чистото производство на непроменливи ресурси да вадиш повече продукция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 5
needtoknowmore
преди 9 години
Чакай какво намесваш Японски стоки? Въпроса бе затваряне Китай и Русия и отцепване от света едва ли не.Япония е пример на дефицит на ресурси, но излишъци на технологии и ноу хау. Китайските производители нали знаеш на чие ноу хау стъват - а и голяма част от големите брандове са със смесена собственост. Което пак потвърждава факта за ноу хау-то. Eto виж, кои странни са пуснали най-много патенти за 2013, ако искаш раздели го на населението да видиш 1 патент на колко хора се падат. http://***.wipo.int/pressroom/en/articles/2014/article_0002.htmlИ накрая интересно е да видиш и собствеността на компанийте и нещата става доста интересни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
Друга ми беше мисълта : всяка ЗАТВОРЕНА система (а земята е точно такава) си има таван на нарастване за всеки параметър, които сме си поставили за цел да мерим, в случая - конкурентоспособността. В по-малката система "тавана" е по-нисък от този в по-голямата, но това не променя обстоятелството, че и при двете е налице "ТАВАН" на нарастването, защото са "ЗАТВОРЕНИ".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 14 rate down comment 12
MZ/X
преди 9 години
Русия е икономика на глинени крака и руската криза от 1998-*** година показа колко бързо може да се срине тази икономика така че да бъде принудена да иска помощ от МВФ. Технологиите с които Русия добива газ и нефт са на фирми от САЩ и ЕС! Достатъчно е едно ембарго на технологии за добив на газ и нефт и добивите в Русищ ще паднат с 50%, като става във Венецуела след национализацията на американските нефтени компании! Паднат ли доходите от газ и нефт с 50%, точно за 1 година Русия ще фалира!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 13 rate down comment 4
deant
преди 9 години
Някой продават ноу хау, други ресурси, трети земеделска продукция... само ние нищо не продаваме, а даваме акъл и ПОДАРЯВАМЕ кадри. На голо шкембе -чифте пищови.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 17 rate down comment 7
deant
преди 9 години
Кой може да оцелее.. Германия без газ за топло през зимата или руснак, без Айфоня на лято?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още