Есента наистина се очертава тежка, особено с увеличаването на цените на електроенергията и парното. За това предупреди икономистът от КТ „Подкрепа” Ваня Григорова пред Нова телевизия, пише БГНЕС. Според нея мерките на властта няма да намалят натиска върху домакинствата.
„Пакетът от мерки, насочен към домакинствата, е 2 млрд. лв. Три четвърти от тях са за пенсии. Едва 500 млн. лева трябва да намалят натиска върху домакинските бюджети. Очевидно е, че това не може да се случи”, категорична е тя.
На този фон Григорова посочи, че има значителен риск от продоволствена криза. Тя припомни молбата на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш към президента Владимир Путин Русия да отпусне зърнените запаси.
„Основният проблем, който се вижда, освен газа и горивата, са и торовете. Производителите в ЕС трябва да заплащат квоти по примера на въглищната индустрия. Именно поради това голяма част от мощностите в България вече не произвеждат торове и разчитаме на внос”, подчерта тя.
Григорова коментира прогноза на БАН за 50% увеличение на цените на плодовете и зеленчуците през есента. „Много по-нагоре могат да стигнат цените. Не знам дали ще се сбъдне прогнозата на БАН, но има сериозен риск от увеличение. През лятото ще има запазване”, коментира икономистът.


14 екипажа взеха участие в регата „Fair Play Cup 2026“ във Варна
Синоптиците издадоха жълт код за силни дъждове, бури с гръмотевици и градушки
Правителството обсъжда по-висок размер на социалната пенсия за старост
Без ток във Варна на 24 юни 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (24 юни)
Кои може да са големите разлики при управление на Бърнам
Как Великобритания заприличва все повече на Италия
Петролът удължава спада, още танкери преминават открито през Ормузкия проток
Ерата на Уорш във Фед предвещава ново изпитание за азиатските валути
Финансовият екип на Бърнам вдъхва увереност в несигурността
Какви проблеми крие Citroen C5 X на старо
Skoda Peaq: 7 места, до 300 к.с и над 610 км пробег
Кражбите на катализатори придобиват чудовищни размери
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Иван Шишков за АМ "Хемус": Не може да си позволим да се събори незаконно строителство в такъв мащаб
Вижте къде в София няма да има вода на 25 юни, четвъртък
Като сцена на филм от ужасите във Варна: Пиян блъсна паркирани коли и извади пистолет
Германия се насочва към пенсиониране на 70 години
преди 4 години остави ги марионетките ... това е геноцид от световен мащаб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Жалко тpoлче, регистрирано преди няколко седмици с ясна задача, колкото и да кв.ичиш, кремълското жуже злодей ще си получи заслуженото. Но ти си скимти, за това си тук, все пак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тия недоумчовци на равно място предизвикака всестранна катастрофа - енергийна, морална, икономическа, здравна, продоволствена и т.н. Подпалиха си къщичката, за да накажат тирана Жужо, а сега врещят на умряло, че той им вдигнал инфлацията десетки пъти. Неспасяем контингент. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Производителите в ЕС трябва да заплащат квоти". Тоест, ако искам да произвеждам торове в ЕС трябва да си платя, така ли? Изяснете го това с квотите, за да има статията някаква полезност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тъкмо по бързо ще бъдете изритани от хората.Инфлацията я помпате с искания за увеличение на парите за какво ли не...после имало риск от още поскъпване...Пълни престъпници !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар