САЩ повдигнаха обвинения срещу трима компютърни програмисти от Северна Корея за огромна хакерска атака, целяща присвояването на над 1,3 млрд. долара в пари и криптовалута и засягаща от банки до холивудски филмови студиа, съобщи американското министерство на правосъдието, цитирано от Ройтерс.
Според обвинителния акт 31-годишният Йон Чан Хок, 27-годишният Ким Ил и 36-годишният Парк Дзин Хок са откраднали парите, докато работели за севернокорейското военно разузнаване. Преди време срещу Парк беше повдигнато обвинение по иск от 2018 г.
Министерството на правосъдието съобщи, че хакерите са отговорни за разнородна престъпна дейност, включително ответна атака през 2014 г. срещу Sony Pictures Entertainment за създаването на филма „Интервюто“, разказващ за убийството на севернокорейския лидер.
Смята се, че групата е атакувала служители на AMC Theatres и е проникнала в компютрите на британската филмова компания Mammoth Screen, която работела по сериал за Северна Корея.
Министерството на правосъдието съобщи още, че тримата обвиняеми са участвали в създаването на деструктивния зловреден софтуер WannaCry 2.0, който нанесе удар на Националната здравна служба на Великобритания през 2017 г.
Хакерите са обвинени, че са проникнали в мрежите на банки в Южна и Югоизточна Азия, Мексико и Африка и са злоупотребили със SWIFT протокола, за да откраднат пари. Твърди се също, че те са използвали зловредни приложения от март 2018 г. до септември 2020 г., за да атакуват потребители на криптовалути.
Общата открадната сума от хакерите не е ясна, защото в някои случаи кражбите или са били спрени, или са били предотвратени. Но цифрите са значителни. Само при една атака през 2016 г. срещу централната банка на Бангладеш хакерите са задигнали 81 млн. долара, сочи обвинителният акт.
„Служителите на Северна Корея, използващи клавиатури вместо оръжия, задигайки дигитални портфейли с криптовалута вместо торби с пари, са най-големите банкови обирджии в света през 21-и век“, заяви по време на брифинг заместник главният прокурор на САЩ по националната сигурност Джон Дъмърс.
Кристи Джонсън, заместник-директор на ФБР, отговаряща за полевия офис в Лос Анджелис, заяви пред репортери, че се смята, че тримата предполагаеми хакери са в Северна Корея. Според представители на американските власти понякога те са се установявали в други страни, включително Китай и Русия.
Смята се, че Северна Корея е генерирала общо 2 млрд. долара, използвайки „повсеместни и все по-усъвършенствани“ дигитални прониквания в банки и борси за криптовалута, сочи доклад на ООН от 2019 г., изготвен от независими експерти, наблюдаващи международните санкции срещу Пхенян.


Аржентина ще защитава титлата си след обрат над Англия в края
Селекцията в Спартак (Варна) е приключила
Правителството отпусна 2,5 милиона за новия ферибот на Белослав
Зеленски: Русия може да обяви обща мобилизация след изборите
Кабинетът отпусна над 10 милиона на учители
Европа плаща цената на енергийната си трансформация при горещи вълни
Робърт Филипс: Тръмп може да понесе голяма загуба на междинните избори
AI функциите на Google търсачката създават неприемлив риск за деца, сочи доклад
Политиката ще реши къде ще отидат печалбите от изкуствения интелект
Пет начина, по които войната в Украйна увеличава натиска върху Путин
Екстрите, които струват повече от чисто ново Ferrari
Subaru изтегля 540 000 автомобила заради... сгрешен етикет
Ето го и най-новия SUV на Volkswagen
Хиперколата на BYD ще атакува 500 км/ч през ноември
Mazda патентова интересна нова технология за хибриди
София Вергара на 54 г., удиви по бански
Дъщерята на Елси Хюит и Пийт Дейвидсън стана на 7 месеца
Зодиите, за които втората половина на 2026 г. ще е много по-добра
Скандал в Хърватия: Трима полицаи правили секс в служебна кола с една и съща колежка