IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо пактът Меркел-Саркози е обречен на провал

Срещата на европейските лидери тази седмица бележи 5-тия "финален" опит за постигане на генерално решение на кризата от 2009 г. насам

12:30 | 09.12.11 г. 43
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Германският канцлер Ангела Меркел и и френският президент Никола Саркози.&nbsp;</em><em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Германският канцлер Ангела Меркел и и френският президент Никола Саркози. Снимка: Ройтерс

Ако искате да проумеете последното френско-германско предложение за „спасяване“ на еврото, си представете, че правителствата на Китай и Япония искат да получат легално право да изменят бюджета на САЩ, да налагат нови данъци на американските граждани, както и да ограничават разходите на щатското правителство, когато преценят че това е необходимо, пише Брет Аръндс, анализатор на MarketWatch в коментар за изданието.

В крайна сметка Китай и Япония са най-големите кредитори на Съедините щати. Щатското правителство им дължи трилиони долари. Вярно е, че Вашингтон не е толкова дълбоко задлъжнял, като съотношение на дълг към брутен вътрешен продукт (БВП), колкото най-непослушните европейски правителства, но щатската дългова тежест не е и много по-малка.

През изминалата седмица пазарите се повишиха поради надеждите, че лидерите на Европейския съюз (ЕС) най-накрая ще намерят решение за дълговата криза в региона. Основно внимание се отделя на предложението на Ангела Меркел и Никола Саркози. Те искат да превърнат Европа в нещо като федерално правителство с правомощия да налага бюджетна дисциплина на финансово безотговорни страни.

Тяхното предложение е абсурдно. Всичко може да се случи на този свят, но ще е наистина забележително, ако тази идея получи подкрепа. Всеки, който таи надежди, че именно това ще реши кризата, трябва да помисли отново.

Защо португалците трябва да се съгласяват Германия да може да налага бюджетни ограничения на страната им? А защо да го правят и гърците?

Ще приемат ли американците възможността, китайци и японци да определят бюджетната политика в Вашингтон? Ако бяхте американец, как бихте се почувствали, ако отворите сутрешния вестник и научите, че новата китайско-японска „Комисия за фискална стабилност“ във Вашингтон е понижила пенсията на баба ви с една трета, ограничила е разходите за поддръжка на магистралите и възнамерява да наложи 10% корпоративен данък?

Това на практика е френско-германското предложение, отправено към Гърция, Италия, Испания, Португалия и Ирландия.

Абсурдно е. Няма причина тези страни да се отказват от суверенитета си. Те могат, ако е необходимо, просто да фалират. Един фалит, да кажем на Луизиана, не би унищожил долара. Това не се случи и след фалитите на Enron и Lehman.

Британците изглеждат по-умни, най-малкото, защото останаха извън еврозоната. Тогавашният премиер на страната Джон Мейджър и финансовият му министър Гордън Браун взеха твърдо решение да запазят британската лира. В онези дни някои анализатори си позволиха да прогнозират катастрофа за Лондон. Тези опасения обаче се оказаха неоправдани.

От дълго време е ясно, че Франция и Германия искат да използват общата си валута, за да вкарат стария континент в нещо като федерален съюз. Всеки инвеститор, който е заложил на тази странна птица обаче, трябва да е наясно, че тя прилича повече на пуйка, отколкото на орел.

Срещата на европейските лидери тази седмица бележи 5-тия опит за постигане на генерално решение на кризата от 2009 г. насам.

„След серия "финални" срещи, би било добре този път да имаме истинска "финална среща“, коментира главният икономист на Standard & Poor’s за Европа Жан-Мишел Сикс. А коментаторът на Marketwatch Аръндс е готов да се обзаложи, че догодина ще има шеста среща.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:45 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

13
rate up comment 2 rate down comment 1
senzor
преди 12 години
Когато заемите не са гарантирани с нещо реално - например злато или територия а само с доверие, е много трудно да накараш длъжника да се промени и вместо да харчи да започне да печели и да връща.Това е основната идея на автора на статията.Струва ми се че съмненията му са основателни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 0
Jay Gould
преди 12 години
Меркел все повече почва да ме кефи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 0
Бате Пешо
преди 12 години
Ще се сдържа да дам квалификации за автора на това недоразумение написано по горе.Но ще го попитам как си представя филма няколко държави теглят кредити до дупка и после фалит и пак отново.Как си представя обща валута и всеки гледа да преебе другия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 0
Pyramid
преди 12 години
На никого няма да е сладко, обаче, не може постонно да ограбваме бъдещето на планетата и на децата си. ЗА дисциплината, ПРОТИВ уйдурлящината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 1
nicknja
преди 12 години
щом хамериканците и техните *** се разпищаха мисля че се върви в правилната посока. не мисля че ще има решение на проблема без да се достигне до някакъва федерация в ЕС. Браво на Меркел !!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 1
hidko
преди 12 години
Тоя пич определено му бяга идеята за подчинение на обща бюджетна дисциплина. И определено е зле със сравненията. Ако трябва да се сравни с щатите, тази идея би изглеждала по-скоро така - правителството на САЩ налага ограничения на местните власти за да не превишават определен дефицит и т.н. А това определено е реалистично. Спрях да чета почти в началото, може надолу да има и по-добри попадения, но сигурно се обезмислят от казаното преди това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 0
Valuator
преди 12 години
Браво на Меркел, тая жена наистина е достойна за уважение. Отстоя своята позиция и не допусна инфлация при толкова много финансови капацитети и нобелови лауреати, които от половин година неспирно навиват германците да пуснат печатницата и да платят дълговете на айлякчийте гърци, португалци, италианци и испанци. Да, вероятно доста страни ще минат през катарзис и растежът в следващите години ще пострада, но пък с по-засилената интеграция и централизация ще е по-устойчив след това. А и ще има по-малко популисти и клоуни като Берлускони и Папаандреу. Даже Боко си взе урок, престана да шикалкави и започна реални реформи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 1
topfly
преди 12 години
Няма нужда да си живял на балканите за да знаеш, че дългосрочно задлъжняването на една държава не води до нищо добро! От Брюксел няма да ти кажат съкрати това или това, а ще ти кажат дръж еди какъв си дефицит. Отговорност на националните правителства ще бъде и за в бъдеще да решат как да постигнат балансиран бюджет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
Батя
преди 12 години
Ами щом си се забатачил толкова че трябва друг да те оправя. Щом не можеш да спазваш ангажименти, поети за да имаш евро.... нормално.Този фискален съюз е вид кръпка към договора за еврото, която навремето са пропуснали. Който не му отърва излиза и си връща драхма, песо и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 1
topfly
преди 12 години
Този анализ е доста абсурден и си служи с абсурдни примери! Повече финансовата стабилност и по малко популизъм до сега не са донесли вреда на никого! Ако механизмът проработи най-много еврото да се превърне в новата световна резервна валута!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още