По всичко личи, че в началото на 2014 г. Индия не се радва на особено силен попътен вятър. Ако последните разочароващи икономически данни са всичко, за което можем да се хванем, то те пораждат съмнения относно устойчивото възстановяване на третата по големина икономика в Азия, пише CNBC.
През ноември промишленото производство се сви неочаквано за втори последователен месец. Понижението бе с 2,1% на годишна база, отразявайки рецесията в този сектор. По същото време прираста на износа, който излъчва позитивни сигнали през последните месеци, през декември се забави до 3,5%. Спадът е още по-рязък, ако сравним износа с августовския, когато бе 13%.
Индийската икономика започна слабо възстановяване в периода юли-септември, когато се разшири с 4,8% - с малко повече от растежа от 4,7%, отчетен през предходните три месеца. Данните за изменението на брутният вътрешен продукт (БВП) за последното тримесечие на 2013 г. ще бъдат публикувани на 28 февруари.
Последните данни преувеличават забавянето на растежа. Така смята главният икономист за Индия в Nomura Сонал Варма, правейки препратка към данните за промишленото производство, които са били изкривени заради по-малкото работни дни през периода.
„Забавянето в промишления сектор е близо до своя край“, казва Варма. Той очаква в близко бъдеще растежът да остане устойчив в рамките на 4,5-5%. По-голямото търсене в сектора на селското стопанство и по-голямото външно търсене ще компенсират предстоящите съкращения на разходите, тъй като правителството се опитва да покрие амбициозната цел за размер на дефицита от 4,8% като дял от БВП.
Друг двигател за растежа ще бъде съживяването на инвестиционната активност в сектори като енергетика, телекомуникации и инфраструктура – както пътищна, така и пристанищна.
Или поне така смята главният икономист на Deutsche Bank за Азия Таймур Баиг. През 2013 г. Комисията по инвестиции към правителството е одобрила голям брой проекти на обща стойност 64 млрд. долара. Според експертът икономиката ще усети въздействието им от тази година нататък.
Според Баиг анемичния промишлен сектор плюс евентуален спад в цените на хранителните продукти през декември може да накара Централната банка на Индия през януари да си почине от цикъла на затягане на монтерната политика. Това от своя страна е добре дошло за растежа.
От септември до момента финансовата институция е повишила два пъти основния лихвен процент в опит да се пребори с упорития ценови натиск върху икономиката.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври
22-годишна жена загина при катастрофа на Околовръстния път в София
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?