IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономическите заблуди на Венецуела и Аржентина

Двете държави бяха давани за пример от левичари, но днес са в дълбока рецесия

17:25 | 08.03.15 г. 58
Автор - снимка
Редактор
<p>
	От месеци във Венецуела се провеждат протести срещу недостига на стоки, на които гражданите изкарват празните си тенджери и тигани. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

От месеци във Венецуела се провеждат протести срещу недостига на стоки, на които гражданите изкарват празните си тенджери и тигани. Снимка: Ройтерс

Около десетилетие Венецуела под властта на Уго Чавес и в по-малка степен Аржентина под управлението на Кристина Киршнер бяха популярни модели за левичарите, търсещи алтернатива на неолибералния консенсус.

Програмата на Чавес за драстично увеличаване на социалните разходи и отказът на Киршнер да се кланят на чуждестранните инвеститори най-накрая предложиха алтернатива, която може да се посочи, когато неолибералите започнат да говорят за силата на пазара и балансираните бюджети, пише Bloomberg.

Тези неолиберали често показваха проблемите в тези политики. Чавес и наследникът му Николас Мадуро отклониха фондовете за инвестиции в петрола към социални разходи, с което доведоха до спад в добива на Венецуела. Единственото нещо, което движеше икономиката, бе рязко покачващата се цена на петрола. Аржентина се изолира от световните капиталови пазари и през годините ѝ се наложи да прибягва до все по-отчаяни фискални стратегии.

Единственото нещо, което движеше икономиката, бе големият бум на суровините, предизвикан от същото китайско търсене, което доведе и до поскъпването на петрола. Тези аргументи не успяваха да убедят поддръжниците на Чавизма: всички тези ала-бализми за свободния пазар са просто теория. В същото време последователите на Чавес можеха да посочат реален, измерим прогрес по отношение на намаляването на бедността и увеличаването на икономическия ръст. 

Разбира се, всичко това приключи преди няколко години. И двете страни са в рецесия и изпитват недостиг на вносни стоки, включително на тампони в Аржентина и на презервативи и тоалетна хартия във Венецуела. Социалният прогрес в Латинска Америка спря, донякъде благодарение на рязкото увеличаване на бедността във Венецуела. Въпросът дали правителственото преразпределение на блага или бумът на цената на ресурсите бяха отговорни за успехите на Венецуела в борбата срещу бедността сега изглежда решен в полза на бума на суровините. Ако цената на петрола не се възстанови, правителството на Венецуела се отправя към фискална криза в много близко бъдеще.

Очаква се инфлацията във Венецуела през 2015 г. да достигне 72,3%, а в Аржентина - 22,4%. Двете страни ще бъдат лидери по инфлация сред развиващите се пазари, ако не се промени нещо в политиката им в следващите месеци.

Това не означава, че правителствената политика не е изиграла своята роля по отношение на бедността. Но тези политики не водят със себе си икономически ръст, поне не и в достатъчно кратък срок, който да покрие цената им. И ако искате хората отдолу наистина да са по-добре, просто няма по-добър заместител от икономическия ръст.

Политики, които пресичат източниците на този ръст – като инвестиционния капитал или производството на петрол – в крайна сметка ще навредят на хората, на които се опитвате да помогнете. Ако загубата в борбата срещу бедността не е достатъчна, по-лошото е, че Венецуела се опитва да закрепи режима на власт. Срещу растящото народно недоволство „народната“ власт използва мерки като ограничаване на свободата на словото и политически репресии срещу опозицията.

Има много важен урок, който може да бъде научен от хората от всички политически окраски, при това отвъд житейското „не яж семената, които искаш да посееш“. Урокът е „Никога не забравяй, че не контролираш всичко“. Световната икономика е много по-голяма и много по-силна, отколкото политическите лостове, които имаш на разположение. Това означава, че по-общи тенденции могат да те подлъжат да си помислиш, че политиката „работи“. За съжаление, когато нещата започнат да се движат в обратната посока, страната ще бъде принудена да се завърне в реалността след доста сериозен удар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

45
rate up comment 5 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 9 години
Бе ти ги остави Мави и Балканкар - и за двете нищо не знаеш и каквото и да напишеш, ще е мозъчна конвулсия! Коментирай нещо по-достъпно - конкурентоспособността на българските домати и чесън... хаха!"Истинската си оценка българската икономика я получи, когато СИВ рухна. Е, рухна и българската икономика." - това е мъдра мисъл, особено популярна сред капиталистическите чеда, които се дуят да коментират социализма. Интересно обаче какво стана с българската икономика само преди 4-5 години, когато рухна една банка на мичка си пайчина, през девет морета в десето...? И какво ли ще стане с българската икономика, ако рухне ЕС? Щото и едно време никой не очакваше СИВ да рухне. Даже да не кажа, че рухванео на СИВ беше по-трудно от политическа и икономическа гледна точка, отколкото ЕС, който само Господ знае какво още го крепи...? Та ще поразсъждаваш ли за една такава хипотеза в светлината на конкурентоспособността на българската икономика... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 7 rate down comment 5
misanthrope
преди 9 години
Евала. Но няма да те разберат. Е Мави, комунистическото чедо вече те оплю.Не могат да прежалят Балканкар и сладките местенца там и не схващат, че не Костов ги съсипа а конкуренцията на Тойота
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 10 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 9 години
А, забравих и IT сектора! На един приятел дъщеря му с две магистратури - математика и нещо в УНСС, размаза конкуренцията на пазара на труда в София - кандиса на 1200 лв. заплата да дава денонощни смени в един кол-център. Чорбаджията е индийски инвеститор с аграрна квалификация - брал е чай в родината си и със спестяванията отворил бизнес в България, щото сме били инвестиционен рай! хахаха. .. !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 11 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 9 години
Верно е - вългарските *** са по-евтини даже от румънките и молдовките! И на Слънчев бряг ментак алкохолът е най-евтин в цела Европа! И българските миячки на *** у фалиралата Гърция са най-конкурентни - по евтини са и от албанките! Никой не може да ни конкурира! хахаха...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 7 rate down comment 9
IMRO
преди 9 години
И отново - за кои страни изнасяхме това оръжие? Защо повтаряте неща наизуст?За Либия, Ирак, Сирия, Етиопия и други "съюзници", като в повечето случаи НЕ получавахме заплащане за продукцията, всичко беше в графа "износ на социализъм" и си влачехме дълговете с деситилетия, докато преди десетина години не ги отписахме почти всичките.Истинската си оценка българската икономика я получи, когато СИВ рухна. Е, рухна и българската икономика. Колкото и да не ви изнася, българската икономика е много по-конкурентноспособна отколкото тогава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 9 rate down comment 4
vzhekoff
преди 9 години
Абе ти *** ли си или какво ? Никакво ембарго не е имало по време на войната Иран-Ирак. Французите изнасяха самолети за Ирак, цял атомен реактор им направиха. Това, дето не са ти платили, малко си се объркал. Ирак спря да плаща след 91-ва. Освен това изнасяхме оръжие за куп държави, като тръгнеш от горните две, та през Индия, Алжир и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 7 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 9 години
Леко смешни сте с износа на оръжие. Наистина изнасяхме в такива количесва, единствено по време на Ирано-иракската война. Имаше ембарго на ООН, но ние сме тарикатчета. Всичкото ненужно оръжие(стари танкове, гаубици, оръдия, зенитни комплекси и т.н.) замиха за двете страни. Естествено че продавахме и съвременно производство. Само че от тези сделки сме назат 2 000 000 000 долара, защото не ни ги платиха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 5 rate down comment 9
bgMan
преди 9 години
Което не винаги ни се плащаше но ние пак изнасяхме, нали? Важното беше да преизпълваме петилетките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 9 rate down comment 5
vzhekoff
преди 9 години
В покрепа на Императора да отбележа, 1984 сме сред първите 5 по износ на оръжие. Може да е изключение, че сме в петицата, но изнасяхме здраво оръжие за половината свят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 9 rate down comment 11
bgMan
преди 9 години
Простотията пък е камата на врата на псевдосоциалистическите лицемери и фашисти на 21-ви век.Лъжат тъпите маси, а живеят в апартаменти от злато. Много социалистически, няма що? Кой социалист ще има нужда от златни тоалетни и златни пепелници като Виктор Янукович, Путин, Милер, Лукашенко и другите познати другари уж борещи се за благото на народа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още