Британският премиер Гордън Браун призна днес, че ще се наложи правителството да намали разходите си, за да се справи с растящия дълг на страната, съобщи Ройтерс.
Браун изложи позицията си, че ще има съкращения на разходите, дори това да означава вземане на трудни решения, след седмици на спекулации какъв ще е курсът на политиката на управляващата лейбъристка партия с оглед на изборите през юни следващата година.
"Ще намалим разходите, ще изрежем програмите, които не са необходими, ще понижим приоритетите в бюджета", заяви премиерът в реч пред профсъюзни лидери. Това е първият случай, в който той признава, че са необходими съкращения на разходите.
Той обаче обещава, че плановете за съкращенията, които ще бъдат обявени в следващите месеци, няма да засегнат жизненоважни услуги, на които хората разчитат.
Премиерът не е посочил подробно къде ще се правят съкращения, но очакванията са те да засегнат отбраната.
Прогнозите са, че тази година бюджетният дефицит на Великобритания ще се удвои до около 12 на сто от БВП на страната.
Консервативната партия, която се очаква да спечели изборите, вече обяви, че ще трябва да се направят съкращения в бюджета, за да се намалят дефицитът и дългът.
Плановете на Браун вероятно ще срещнат силна съпротива от профсъюзите, чиито лидери се събират на годишната си конференция в Ливърпул тази седмица. Някои синдикати заплашиха със стачки при съкращения на бюджета.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина