IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Призракът на хлорното пиле*

TTIP ще създаде най-големия свободен пазар в историята на човечеството, и може да донесе на България 5% ръст на БВП, но крие и рискове

08:52 | 26.07.15 г. 35
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Призракът на хлорното пиле*

Последната тревога на враговете на споразумението е, че то ще засили индустриализацията на европейското земеделие, ще доведе до по-нататъчното му окрупняване, и в крайна сметка ще предизвика загуба на работни места, много запустели земи и селски дворове, и огромни щети за околната среда и биоразнообразието.

Голямата разлика между двата най-големи пазара в света е, че в Европейския съюз винаги е бил валиден „принципът на предпазливостта“ - според него, когато един производител реши да наложи на пазара нови продукти, преди това трябва да докаже, че са абсолютно безвредни за здравето. Докато в САЩ нещата не стоят точно така. От ключово значение е този принцип да остане валиден и след отпадането на всички търговски ограничения.

Само така европейците ще имат гаранцията, че купуват храни от най-високо качество, с ясна технология за производство. На етикетите трябва да пише ясно и разбираемо откъде идва продуктът, от какво е произведен и какви съставки съдържа.

Според прогноза на Мюнхенския икономически институт ifo, изработена по поръчка на Европейския парламент, след влизането в сила на TTIP създаваната добавена стойност в хранително-вкусовата промишленост ще падне с 0.7 процента (в най-развитите страни, като Германия и Франция, дори с 0.9 процента). Докато за САЩ прогнозата е увеличение от 0.4 процента. Нека отбележим обаче, че ifo обещава на България ръст на БВП от почти 5%, или около 4 млрд. лева годишно, заради ефекта от TTIP.

"Ползите от споразумението ще бъдат усетени във всички сектори, с изключение на селскостопанския", коментира директорът на Центъра за външна търговия към ifo Габриел Фелбермайр пред вестник TAZ. В момента Европа се радва на положително салдо в търговията със САЩ в хранителния сектор (около 6 млрд. евро). Но споразумението ще промени това. „В този сектор ЕС трябва да положи много повече усилия, защото ще се усети негативен ефект“, подчертава Фелбермайр. Някои сектори ще бъдат засегнати особено тежко – като например испанското производство на плодове и зеленчуци, където се очаква спад от цели 3%, или германската млекарска индустрия - спад от 1.9%. Само някои страни, като Португалия, ще усетят положителен ефект в производството на растителни масла. Но истината е, че тези загуби няма да се усетят особено драматично, защото дори и сега земеделските производители от ЕС получават между 40 и 60 процента от своите приходи не от продажби, а от субсидиите на ЕС.

Като цяло ефектът от TTIP ще е положителен, защото аграрният сектор представлява само 4% от общия износ на ЕС за САЩ - около 15 млрд. евро. За сравнение експортът на машини и съоръжения е четири пъти по-голям – близо 60 млрд. евро. Поради което очакванията са ползите от другите сектори да компенсират негативните последици за земеделието.

Кой ще спечели от отпадането на вносните мита за селскостопански продукти, които в момента са 12% за ЕС и 7% за САЩ? Най-вече - производителите на мляко, на специални месни продукти и вино.

България е особено чувствителна към освобождаването на търговията с аграрни стоки от мита и такси. Рисковете за страната може да намерят проявление в три посоки:

- България все още се радва на добре запазено генетично разнообразие. Така че всеки компромис с вноса на ГМО от САЩ може да засегне индустрията за биохрани, която през последните години набира скорост и има голям потенциал за развитие;

- При сегашните мита вносът на храни от САЩ не е особено рентабилен. Ако тази преграда падне, българският производител ще претърпи пореден удар, защото пазарът ще се наводни с евтини масови продукти отвъд океана. Всъщност либерализацията ще обезсмисли аграрните субсидии и цялата Обща селскостопанска политика на ЕС – преди още България да усети ползата от нея.

- Под най-голям натиск след въвеждането на TTIP ще бъдат малките фирми и местните производители, които и без това са под постоянен ценови стрес. С наводняването на пазара на евтин аграрен внос от САЩ ще те бъдат принудени постоянно да понижават цените, което постепенно ще ги лиши от възможността да заделят средства за инвестиции и модернизация, поради което с течение на времето ще ги направи още по-неконкурентни и те постепенно ще отпаднат от пазара. Това е смисълът на мегаспоразумението за свободна търговия – шансовете на малките и независимите производители да намаляват, докато те изцяло бъдат изместени от големите акули.

В същото време обаче ще спечелят българските потребители. Прогнозите на ifo за страната са, че влизането в сила на споразумението ще доведе до икономии в размер на около 200 евро годишно за четиричленно семейство (при 550 евро средно за Европа). Въпросът е доколко тези икономии ще се отразят на стандарта на живот. И дали ще са достатъчна компенсация за нашествието на хлорното пиле.

---

* Статията е публикувана в Bulgaria On Air THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 60 / 2015

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:38 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

22
rate up comment 25 rate down comment 2
Hammer
преди 8 години
За ГМО храните само едно ще кажа - до момента не ми е известно да има дори едно независимо проучване, което да твърди, че са безопасни. Често са необходими повече години, за да се разбере дали нещо ново крие рискове за здравето и какви - примера с цигарите. Ти си решил да си опитно зайче, но аз не съм съгласен да бъда. Колкото до продължителността на живота в САЩ наскоро ми попадна статистика колко пъти повече болни от рак има именно там в сравнение с предишни години (не се сещам точните цифри, но разликата беше голяма). Това не е доказателство, че раковите заболявания са се увеличили единствено в следствие на ГМО, разбира се, но определено не бих се изненадал ако има връзка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 4
kalendar
преди 8 години
за пилето не знам, но за доматите можеш да си сигурен, че макар и химически не са ГМО
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 12 rate down comment 2
ing5rov
преди 8 години
...представлява съглашение от корпоративен тип...Как смяташ , в чия полза ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 20 rate down comment 1
Nathan
преди 8 години
Това споразумение няма нищо общо със свободната търговия, а по-скоро представлява съглашение от корпоративен тип, сключено от европейските чиновници и бюрократи и представители на няколко, в почти всички отрасли на индустрията и икономиката американски монополиста. Твърде рядко се говори за промените, които ще настъпят в правните системи на европейските държави. Правните принципи и норми на ТТИП ще действат, като върховно право в целия ЕС. Аграрната политика на това споразумение е копирана от бешежките и позициите, който правеха Монсанто по време на преговорите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 20 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
значи и Лори Уолък с харвардска диплома на юрист е неука ?! - ''Подписването на споразумението в този му вид ще доведе до изместване на властта от избраните правителства и институциите на гражданското общество към частните компании" - http://***.segabg.com/article.php?id=686444Повече тук - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1565687093709519Ще стане страшно ако се подпише споразумението във вида който се предлага от САЩИ в момента България се съди в частни съдилища защото нашите *** са допуснали такава клауза в договора - http://darikfinance.bg/***/115569#commentsКато казвам допуснали може да е от неукост или за 10% комисионна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 19
khao
преди 8 години
а ти горкия, колко си неук ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 23 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Кръвта ми кипва като се сетя - ''След ЕВН, чешкото Енерго-Про също съди България в частния таен търговски съд, заради това, че не са се сбъднали нейните очаквания за печалби. За сумата има само предположения. Във всеки случай, ЕВН претендира за над 1 милиард лв. За доводите им също не знаем. Дори нямаме право да знаем'' - http://darikfinance.bg/***/115569#commentsПредставяте ли си ''не са се сбъднали нейните очаквания за печалби'' ????Беше им гарантирано преди 12% чиста печалба ???? - то като е така да бяха си останали държавни БЕДНА ВИ Е ФАНТАЗИЯ ако се подпише споразумението във вида който се предлага от САЩ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 14 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Търг.споразумение е нарушение на международното право и Лори Уолък с харвардска диплома на юрист го казва - ''Подписването на споразумението в този му вид ще доведе до изместване на властта от избраните правителства и институциите на гражданското общество към частните компании" - http://***.segabg.com/article.php?id=686444Повече тук - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1565687093709519Ще стане страшно ако се подпише споразумението във вида който се предлага от САЩ И в момента България се съди в частни съдилища защото нашите *** са допуснали такава клауза в договора - http://darikfinance.bg/***/115569#commentsКато казвам допуснали може да е от неукост или за 10% комисионна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 19 rate down comment 1
deant
преди 8 години
това обеснявам и аз. в момента само се лъжем, че европа ядем здравословно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 22
hex
преди 8 години
Американското хлорно пиле е далеч по-вкусно от пилето със слонски крака (което ужким не е ГМО), продавано в България!Американските консервни ГМО домати са по-вкусни от доматите (които ужким не са ГМО), продавани в България! Американският кашкавал (те му викат сирене) не съдържа повече растителни мазнини от българския аналог. Трябва да се запитаме, когато слагаме на нещо етикет ГМО кое у нас наистина не е такова!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още