В момента има три инструмента за решаването на проблемите – актуализацията на бюджета, пресичане и противодействие на натиска през границите и създаването на стабилно правителство. Това казаха по време на консултациите при президента от "Изправи се БГ! Ние идваме!".
„След проведения КСНС и след двата неуспешни опита на ИТН да сформира правителство, ние смятаме, че не трябва цената на политическата безотговорност да се плаща от обикновените граждани. Ние виждаме три големи риска – мигрантски, здравен и социален. Има драстичен ръст в цените на водата, тока, парното и основните продукти на пазара”, каза лидерът на партията Мая Манолова.
Тя подчерта, че през есента тези рискове могат да се превърнат в големи кризи, а политическите сили нямат право да проявяват нехайство и инат по тези въпроси. „Държавата не трябва да се вкарва в предизборна кампания. Виждаме три инструмента за решаването на проблемите – актуализацията на бюджета, пресичане и противодействие на натиска през границите и създаването на стабилно правителство”, обясни Манолова.
От своя страна президентът Румен Радев отново припомни, че България е изправена пред серия от кризи и е нужно държавническо, отговорно отношение. „Когато говорим за тези неща в парламента няма малобройни и многобройни партии, има партии с ясни граждански позиции. Така че нищо, че сте най-малобройната партия в този парламент, вашата позиция е изключително важна. Аз се надявам, че вие като коалиция, която активно комуникира и с другите партии, може да ни ориентирате на какъв етап според вас и с какви шансове е съставянето на редовен кабинет и как вие виждате възможна формула това да се случи“, допълни Румен Радев.
Днес е вторият ден от допълнителните политически консултациите на държавния глава за съставяне на правителство, след като първият мандат на „Има такъв народ" (ИТН) не успя да се реализира. Срещата с "Изправи се БГ! Ние идваме!" бе последната в програмата.
Преди тях, държавният глава се срещна с ДПС, където се размениха доста остри реплики, породени от казуса с гражданството на служебния икономически министър Кирил Петков. От движението обявиха, че няма да дадат безусловна и непотърсена подкрепа.
По-рано от „Демократична България" предупредиха, че всички партии трябва да осъзнаят отговорността си и да излъчат управление, което да преведе страната поне през зимните месеци.
Вчера Румен Радев проведе срещи с ИТН, ГЕРБ-СДС и "БСП за България". По време на разговорите с президента първите три политически сили потвърдиха позициите си и обявиха готовност за нови избори.
От "Има такъв народ" (ИТН) категорично отказват да подкрепят кабинет с третия мандат, а ГЕРБ обявиха, че очакват връчването на втория мандат и декларираха, че ще го върнат веднага.
БСП пък обещаха, че ако получат третия мандат, ще направят опит за правителство и ще проведат разговори с всички парламентарно представени политически сили без ГЕРБ и ДПС.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително