Германският енергиен гигант E.ON няма да купува допълнителни количества природен газ от "Газпром", но на този етап не може да преустанови изцяло покупката на газ от Русия. Причината за това решение е войната в Украйна изпълнителният директор на групата Леонард Бирнбаум, цитиран от Ройтерс.
По-рано днес от компанията прогнозираха тежка година и намаляване на приходите в резултат от спирането на ядрените реактори, които управлява на територията на Германия. Компанията очаква и свиване на стойността на дела, който притежава в "Северен поток 1" заради военните действия в Украйна.
E.ON притежава дял от 15,5% от газопровода, по който Германия получава директно газ от Русия. Мажоритарният дял от него е в ръцете на "Газпром", останалите акционери са Wintershall Dea, нидерландската Gasunie и френската Engie.
От началото на годината "Северен поток 1" реално е основното трасе за руския газ за германската икономика, след като потокът по "Ямал" беше обърнат в средата на декември 2021 година и се движи от Германия към Полша.
През 2021 година печалбата преди лихви, данъци и амортизация (EBITDA) на E.ON достига 7,9 млрд. евро. Ядрените реактори са допринесли 1,6 млрд. евро към печалбата за 2021 година.
Прогнозата на този етап е за намаление на печалба през 2021 година и тя ще се движи в диапозона 7,6 млрд. - 7,8 млрд. евро. Но на този етап не могат да се оценят в пълен размер рисковете за бизнеса, предизвикани от военната инвазия на Русия, посочват още от компанията.
Акциите на E.ON отчитат ръст в предварителната търговия на Франкфуртската фондова борса, което е сигнал, че пазарът смята, че перспективите пред компанията са стабилни.
* Информацията е допълнена с изявлението на Леонард Бирнбаум


Варна представи добри практики в грижата за възрастните хора
Средната пенсия ще достигне 543,46 евро през 2026 г.
Почина шофьор от тежката катастрофа край Малко Търново
Спартак привлече подн наем футболист на Гьозтепе
Правителството обяви мерки за борба с пожарите през лятото
Мичъл: Таксите за Ормуз трябва да се изяснят в преговорите САЩ-Иран, част 2
Мичъл: Таксите за Ормуз трябва да се изяснят в преговорите САЩ-Иран, част 1
Група приятели основаха компанията като студенти, а сега са милиардери
Украинските ракети вече достигат почти половината територия на Русия
Шевърли: В следващите няколко месеца златото ще се възстанови
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
Опасен пропуск в съвременните коли убива над 400 души годишно
През 2026 все още се правят коли с 6-цилиндров мотор с карбуратор и 500 к.с.
Гражданска отговорност – пълно ръководство за шофьора, който цени пътната безопасност
Автобус със сезонни работници се блъсна в сграда в Испания, четирима са в критично състояние
Зодиите, за които юли ще е прекрасен
Пенсионерите работят, парите им отиват за лекарства
Цончо Ганев обвини Радев в неизпълнение на предизборни обещания