Председателят на СГС Владимира Янева е подала оставка от ръководния пост. Това съобщи БТА, като се позова на източници от съда.
Янева остава редови съдия.
Оставката й се очаква да бъде гласувана в четвъртък на заседанието на ВСС и ако бъде приета, ще бъде назначен и временно изпълняващ длъжността председател на СГС.
Срещу Янева постъпи предложение от правосъдния министър Христо Иванов във Висшия съдебен съвет да бъде образувано дисциплинарно производство, след като станаха известни редица факти по казуса "Червеи". ВСС обаче отложи решението по това предложение за тази седмица.
Въпреки това миналия четвъртък ВСС единодушно реши да я отстрани като съдия и председател на Софийския градски съд, докато приключи досъдебното производство срещу нея за подписване на разрешенията за СРС по разработката "Червеи".
Предложението за отстраняването на Владимира Янева беше направено от главния прокурор Сотир Цацаров, а новият председател на Върховния касационен съд Лозан Панов я призова сама да се оттегли от ръководния пост.
Янева беше поканена от съвета да обясни своята позиция, но тя не се яви, а предпочете да изпрати писменото си становище.
Както Dnes. bg писа при разработка „Червеи” е следена информационната система на МВР в продължение на 300 дни. Използването на СРС-та в този незаконно дълъг период е подписано от Владимира Янева. По закон максималният възможен срок за прилагане на СРС е 6 месеца.
Заявител на специалните разузнавателни средства е настоящата Дирекция "Сигурност" в МВР, разкри преди седмица директорът на бюрото за контрол над СРС Бойко Рашков.
Повече новини от България четете в Dnes.bg


Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия
Патриарх Даниил отказа на краля на Йордания да участва в религиозен форум
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски