През следващата седмица пред Министерския съвет ще бъде представена наредбата за единната туристическа информация. Това съобщи по време на парламентарния контрол министърът на туризма Николина Ангелкова.
Създаването на единна система за туристическа информация е регламентирано в новия Закон за туризма. Наредбата, която урежда организацията на работа на системата и вписването на данните в нея, трябваше да бъде готова още през 2013 г. Правителството на Пламен Орешарски създаде работна група, която да работи по текстовете, беше обявена и обществена поръчка за надграждането на националния туристически регистър и неговото разширяване.
Нищо от това обаче не беше довършено, защото не бяха отпуснати парите за изграждането на системата, макар и в бюджета да бяха предвидени средства.
Текстовете, подготвени от новото Министерство на туризма, обаче са преминали съгласувателната процедура, обясни Ангелкова пред депутатите. Ще бъдат предложени и допълнителни промени в Закона за туризма за изграждането на единната електронна платформа за комуникация между участниците в туристическия регистър и представителите на изпълнителната власт.
Министърът подчерта, че с изграждането на единната система ще се намали дела на „сивия“ сектор в туризма и ще стане възможно да се проследяват приходите от нощувки и движението на туристите в страната.
В момента България е единствената държава от Европейския съюз (ЕС), която не е въвела единна система за туристическа информация.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна