IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България не е разрешавала внос на болнични отпадъци, твърдят от екоминистерството

Става дума за стоки, които не са отпадъци по смисъла на Закона за управление на отпадъците, уточнява Нено Димов

15:11 | 08.01.20 г.
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

България не е разрешавала внос на болнични отпадъци нито от трети страни, нито от ЕС. Това посочват в съобщение до медиите от Министерсвото на околната среда и водите във връзка с твърдения на лидера на БСП, че министърът на околната среда и водите Нено Димов е предоставил с писмо информация за 734 хил. тона отпадъци за последните 5 години, внесени от трети страни, включително болнични, които най-вероятно ще бъдат изгорени.

От екоминистерството обясняват, че Нено Димов не е предоставял такава информация. Тя е била предоставена от министъра на финансите в отговор на парламентарно питане за внос на редуцирано гориво, болнични отпадъци и отпадъци от фармацевтични производства в т.ч. утайки и мицели от трети страни за периода 01.08.2014 г. до 28.08.2019 г.

В него е отбелязано, че в предоставената информация за 734 хил. тона отпадъци за последните 5 год., внесени от трети страни, влизат и стоки, които не са отпадъци по смисъла на Закона за управление на отпадъците (ЗУО).

По този повод МОСВ е изискало и получило подробна информация от Агенция „Митници“. В информацията категорично няма данни за внос на болнични отпадъци и РДФ горива. При преглед на данните се потвърди, че има стоки, които не са отпадъци по смисъла на ЗУО. Например металите присъстват като отпадъци и като готови метални изделия, включително машини и резервни части за машини. В голямата си част тези, които са отпадъци по ЗУО, всъщност са ценна суровина, захранваща български рециклиращи предприятия, металургичната, хартиено-целулозната и стъкларската промишлености, производство на батерии и акумулатори, посочва се в становището.

Министърът на околната среда и водите в отговор на парламентарно питане относно внос на отпадъци от трети страни категорично декларира, че битови отпадъци, РДФ горива, болнични отпадъци и отпадъци от фармацевтични производства, в т.ч. утайки и мицели подлежат на процедура на предварителна писмена нотификация по Регламент (EО) №1013/2006. Той подчерта, че за периода  от 01.08.2014 г. до 28.08.2019 г. не са издавани нотификации за внос на описаните по-горе отпадъци за третиране в циментовите заводи или в топлоелектрическите централи на Република България. Не са издавани нотификации за внос на болнични отпадъци и от страни от ЕС.

В заключение от МОСВ казват, че Корнелия Нинова въвежда в заблуждение българската общественост и провокира напрежение и всява страх относно вноса на отпадъци в момент, когато на европейско ниво се поощрява кръговата икономика, рециклирането и оползотворяването на отпадъци и  стимулирането на пазара на вторични суровини.

Твърденията на Министерството на околната среда и водите, че България не е разрешавала внос на болнични отпадъци от трети страни и ЕС не е вярна, посочват в свое становище от БСП. В отговора на министъра на финансите Владислав Горанов се казва, че за периода 2014-2019 г. от трети страни в България са внесени болнични отпадъци в размер на 2,9 тона, пишат от пресцентъра на левицата. Те обясняват, че писмения отговор на Горанов опровергава твърденията на Министерството на околната среда и водите.

* Допълнена с позицията на БСП

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:35 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още