„Вертикалният газов коридор“, чиято цел е да свърже мрежите на България, Гърция и Румъния, ще бъде с годишен обем от между 3 и 5 млрд. куб. метра годишно, съобщи гръцкото Министерство на околната среда, енергетиката и климатичните промени.
Целта е природен газ да бъде доставян от гръцката газопреносна мрежа през България до Румъния. Източниците на суровината ще бъдат различни, сред които терминалът за втечнен газ „Ревитуса“ и Трансадриатическият газопровод (ТАР), който ще премине през Северна Гърция.
Идеята за създаването на този коридор беше дискутирана вчера в Брюксел по време на срещата на страните, през чиято територия трябва да мине „Южен поток“, и комисаря по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович.
Късно снощи е била подписана обща декларация по отношение на реализацията на тези планове от българския зам.-министър на енергетиката Антон Павлов, енергийния министър на Гърция Янис Маниатис и румънския му колега Разван Никулеску, става ясно още от съобщението на гръцкото министерство.
„Страните признават важността на регионален подход за справяне и преодоляване на общите предизвикателства и изразяват готовността си да засилят сътрудничеството и да работят заедно с цел повишаване на енергийната сигурност на съответните страни, региона и Европа като цяло“, записаха представителите на трите държави в своето общо изявление.
В документа се подчертава важността на терминалите за втечнен газ, както и изграждането на газови хранилища, диверсификацията на източниците и пътищата на доставките за енергийната сигурност на региона.
Трите страни предлагат проектът да бъде от "общностен интерес" и да се изпълни с финансовата подкрепа на европейските институции.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна
Евродепутат: Управляващите използват работещите българи като "дойна крава"