Южна Корея понижи прогнозата си за икономическия си растеж за следващата година, след като слабото вътрешно търсене и отслабващият растеж на пазара на труда възпрепятстват възстановяването на четвъртата по големина икономика в Азия, предава Ройтерс.
Корпоративното преструктуриране в изпадналия в затруднения корабоплавателен сектор и корабостроенето ще се отразят неблагоприятно на ръста на работните места през следващата година, докато се очаква и потреблението да се забави поради несигурността във и извън страната, коментира агенцията.
Продължаващият скандал с евентуална търговия с влияние, свързан с президента Пак Кън-Хе и нейна довереница - дъщеря на лидер на религиозна секта, накара депутатите да гласуват за импийчмънт на Пак, отношение по който трябва да вземе скоро Конституционният съд.
Скандалът и последвалите разследвания се отразиха негативно на доверието на потребителите и бизнеса, като потребителското доверие се понижи по-рано през тази седмица до най-ниското си ниво от над 7 години и половина.
В резултат на това правителството сега очаква икономически растеж от 2,6% през 2017 г., обяви финансовото министерство. Това представлява понижение спрямо по-ранната прогноза за ръст от 3%, и по-ниска прогноза от тази на централната банка на страната, която бе за разширяване на брутния вътрешен продукт от 2,8%. През 2014 г. и 2015 г. икономиката на страната отчете повишения от 3,3 на сто и съответно 2,6 на сто.
„Това е една сравнително мрачна прогноза, като се има предвид, че правителството обикновено увеличава политическите усилия за стимулиране на растежа", казва Мун Юнг-хуи, икономист в KB Investment & Securities.
„Докато износът вероятно ще се възстанови през следващата година, слабото вътрешно търсене ще повлече надолу общия растеж, докато строителната индустрия губи инерция".
По-рано в четвъртък премиерът Хуан Хуо-Ан подчерта важността на възстановяването на стабилни условия, така че домакинствата и фирмите да могат да се върнат към нормалните си модели на разходи.
В своя документ за политиката си за 2017 г. Централната банка на Южна Корея също заяви, че икономиката е изправена пред рискове от спад заради политическата несигурност, като добави, че планира да запази монетарните условия хлабави и през следващата година.
Тенденцията на намаляване на износа обаче може да е стигнала дъното. Правителството очаква износът да се разшири с 2,9% през следващата година. Очаква се експортът за декември да отчете ръст за втори пореден месец.
Въпреки това обаче възможните нови политики на търговски протекционизъм от страна на САЩ и увеличаването на конкуренцията по отношение на търговията с Япония и Китай представляват сериозни рискове за възстановяването на износа, съобщи още финансовото министерство.
Други данни също от четвъртък показват, че промишленото производство през ноември се е повишило с най-бързия темп от над седем години, но анализатори се съмняват, че този ръст може да бъде запазен.
source: tradingeconomics.com
„Това е само временен отскок и е малко вероятно да бъде прелюдия към действително възстановяване", казва Лий Санг-Йе, главен икономист в Eugene Investment & Securities.


Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
От 2600% печалба до 86% унищожение: най-горещата крипто сделка се срина
Търговците на облигации не се поддават на по-ниските лихви на Фед
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Израел обяви нова граница между страната и Ивицата Газа
Деветима от Реал загубиха от Селта на Бернабеу
Тристранката обсъжда днес новия вариант на Бюджет 2026
4,3 по Рихтер разлюля Западна Турция