Европейската комисия стартира онлайн регистър за лобисти, съобщиха от комисията. Всички лобисти, които оказват влияние върху формулирането на политиката и процесите на вземане на решение от европейските институции, са поканени да се регистрират.
При регистрацията те ще трябва да представят информация, с която да подобрят прозрачността на връзките между лоби групите и ЕК.
Организациите, които се вписват в регистъра ще трябва да се идентифицират, да посочат целите и мисията си и от кои политически области се интересуват. Освен това те могат да опишат основните действия на лобиране, както и своите контакти. За регистрацията е необходимо също представянето на финансова информация, така че движещите сили, обуславящи лобисткия контакт, да станат прозрачни. Организации, които лобират от името на трети страни, ще трябва да посочват имената на техните клиенти.
При регистрацията лобистите трябва да подпишат етичен кодекс, приет от Европейската комисия. Той излага основни принципи като откритост, честност и почтеност, които трябва да ръководят действията на лобистите при взаимодействието им с ЕК. Кодексът формулира също седем ясни правила на поведение, с които лобистите се очаква да се съобразяват.
Регистърът, с многоезични варианти, както и цялата информация в него, ще са достъпни за всички онлайн.


Предвиждат основни ремонти на пет пешеходни и един автомобилен подлез във Варна
Българският бизнес е сред най-слабо задлъжнелите в ЕС
НСИ: През юни е отчетена дефлация от 0,9%
В Шумен арестуваха четирима за домашно насилие и заплахи за убийство
Президентството бе евакуирано заради сигнал за бомба
Тръмп каза, че ще прави много сделки с Ирак тази година
Тръмп се отказа от таксата от 20% за Ормуз
OpenAI разработва първото си устройство - преносим AI говорител без дисплей
Обсадата на Търговския регистър застрашава и българските стартъпи
Боуман каза, че Фед не бива да влияе на банките за AI
Mazda патентова интересна нова технология за хибриди
Първото Audi RS Q5 в историята излезе на пътя
Тол камерите вече ще ни снимат и за моментна скорост
Проблем: Автономните коли блокират линейки и пожарни
Нов двигател на метанол премахва ограниченията на Евро 7
Край на полетите: Qatar Airways прекратява линията до София
ГЕРБ ще подкрепи всички мерки срещу войната по пътищата
Наквасен с 3,59 промила: Шофьорът, който катастрофира в центъра на София
Жега, готвенето е неприятно, какво да ядем в горещините?
БСК: Част от професионалните гимназии не подготвят кадри за пазара на труда