Протестите в Москва започнаха заради проблеми с идващите местни избори, защото за пореден път много опозиционни кандидати не бяха допуснати да се регистрират. Това и предизвика недоволството, а не толкова 20-годишния юбилей на Путин във властта. Протестите са главно срещу политическата система в Русия, която ще продължи да съществува и след като нейното сегашно олицетворение се махне от властта, каза доц. Александър Сивилов, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, в предаването „Бизнес старт“ в водещ Христо Николов.
„За Москва 20 или 40 хиляди не е някакъв огромен протест. Говорим за един град, който вероятно е около 15 милиона души. На предните парламентарни избори в Русия хората около Алексей Навални не успяха да вземат някакъв сериозен процент от гласовете. Истинската опозиция в Русия е комунистическата партия, колкото и да е странно това за някои. Тя има потенциал, особено в провинцията. Там ситуацията е много по-тежка отколкото в Москва, която функционира като център на империя. В Москва са съсредоточени много средства и там ако отидете, едва ли ще усетите някаква криза. Но в провинцията ситуацията е много по-тежка и там опозицията има и много по-силни аргументи да иска смяната на властта", каза още гостът.
Отиването в Крим на събор на Нощните вълци е част от стила на управление на Путин – силен лидер, спорт, мотори. Този мотоклуб отдавна е във връзка с Путин и те изпълняват част от политическите функции за неговото популяризиране. Организацията на похода не случайно беше в Крим и Путин показа, че това е част от Русия и няма как да се третира другояче, заяви доц. Сивилов.
„Путин в политически план успя да изведе Русия до мястото на един от важните международни фактори. Успя да стабилизира страната и да я превърне в един от полюсите на сега изграждащия се многополюсен свят. Това е нещото, което привлича руснаците към него – чувството за значимост. В икономически план първите му два мандата определено бяха по-успешни и това е свързано с международната конюнктура. След кризата от 2009 г. ситуацията се влоши и след 2014 и налагането на санкциите допълнително разклати икономическите позиции на Русия. Свързано с тези санкции е възобновяването на някои сектори на вътрешното производство, най-вече на селското стопанство. Има обаче други области със силно изоставане, най-ясно се усеща във високотехнологичния сектор. Друг пример са космическите полети, те не развиват високи технологии там, а просто разчитат на съветското наследство. Подобно е положението във военната индустрия", посочи Сивилов
Санкциите се опитват да отслабят влиянието на Русия. Москва в последните години играе като стратегически партньор с Китай, което е голяма опасност за САЩ, заяви той.
Много е вероятно това да е последния мандат на Путин, говори се, че се търси негов наследник и че той вече е определен, но това ще стане ясно в последния момент. Доста е вероятна преждевременна смяна и по варианта, по който самият Путин дойде на власт и със и.д. президент, а самия Путин да остане известно време на власт и да контролира процеса, каза доц. Сивилов
Путин никога не се е заявявал ясно като либерал, макар и да го представяха като такъв, идващ от либералните среди. Ключовия момент в избора му от Борис Елцин е да не е комунист, и това което виждаме е факт, коментира още гостът.
Още от разговора вижте във видеото.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против


преди 6 години курникова за президент! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Всички в КГБ си имат определени наследници в случай че нещо им се случи. Даже повече от един. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Аз визирах че всъщност путин има две дъщери които са му наследници. В случай че някоя от тях стане президент, вероятно ще го стори с бащиното си име-путина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Е, тогава изскача един въпрос с повишена трудност. Щом мъжкият им президент се казваше Путин, как ще се казва женският? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Всички пишете за наследника на путин. Накрая да не се чудите ако е наследничка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Аман от никому неизвестни " експерти " отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години А ако не слушка ще ги сменя както Доган ги кадрува... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Затова пък Елцин беше абсолютен пияница и си избра Путин...кого ще си избере абсолютния КГБ-еец, вероятно някой млад послушко и чрез него ще управлява поне още 20г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ако в Англия няма демокрация, то тогава и Канада и Австралия живи да ги ожалиш, защото и на тях кралицата им е държавен глава. Колкото до стабилизацията , да стабилизира русия в мизерията. Относно полюсите, то Китай е по-голям полюс от нея а Турция и Иран са и равни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години За путин разбрахме, а за г-н Борисов има ли вече определен наследник?По едно време като да беше Ц.Ц., но сега нещо се губи наследника който да поеме властта върху народа у нас след 20-30г. Идеи? отговор Сигнализирай за неуместен коментар